Newsletter

MC: Przygotuj się na świąteczne wojaże (komunikat)

17.04.2019, 17:56aktualizacja: 17.04.2019, 17:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Lista przedświątecznych zadań jest długa. A my dodajemy do niej jeszcze kilka. Bez obaw – nigdzie nie musisz iść, ani nic kupować, by je zrealizować. Załatwisz to online.

Większość z nas – po to, by spotkać się z bliskimi – ruszy w te święta w trasę. Nieważne, czy jedziesz autem, czy autokarem. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i czas. Podpowiadamy jak.

Bezpieczny autobus

Twój tegoroczny środek transportu to autobus, autokar lub bus? Pomyśl o swoim bezpieczeństwie i jeszcze przed startem sprawdź, czy Twój pojazd w ogóle powinien ruszyć w trasę.

Czego potrzebujesz, by to zrobić? Jedynie numeru rejestracyjnego. Kiedy już go masz, wejdź na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl i tam wpisz ten numer. Dzięki temu w kilka sekund dowiesz się:

- czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

- czy autobus/autokar/bus ma ważne obowiązkowe badanie techniczne wraz z informacją, kiedy powinno odbyć się kolejne badanie.

Dzięki tej usłudze poznasz też:

- stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 r.),

- dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu.

Dodatkowo znajdziesz także informację, czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

– Dzięki temu, że wszystkie dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, mamy pewność, że są prawdziwe i aktualne – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zachęcamy do korzystania z tej usługi nie tylko przed świętami. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego autobusu, którym na co dzień jeździmy do pracy lub szkoły, sprawdźmy to – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Bez granic

Wiadomo – przed świętami wszystkim się spieszy. Jeśli ruszasz za wschodnią granicę, ściągnij na swój telefon aplikację "Granica". Dzięki niej w kilka chwil – jeszcze przed wyruszeniem w trasę – sprawdzisz aktualną sytuację na polskich drogowych przejściach granicznych.

Znajdziesz tam także m.in.:

- mapę z wizualizacją drogi do przejścia,

- czas oczekiwania na wjazd na przejście,

- liczbę otwartych pasów ruchu,

- obrazy z kamer,

- wiadomości, które dotyczą wybranego przejścia,

- prognozę pogody.

Aplikacja pozwala też śledzić ruch na przejściach granicznych np. przez smartwatch. Jest dostępna w 6 językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim i niemieckim.

Kolejna przydatna aplikacja to "Asystent Granica". Dzięki niej sprawdzisz sytuację na polskich

- drogowych,

- kolejowych,

- lotniczych,

- morskich,

- pieszych

przejściach granicznych.

Korzystając z niej, dowiedz się m.in. jak wygląda odprawa celna i graniczna, jakie dokumenty są Ci potrzebne do przekroczenia granicy czy jakie są limity przewozu towarów w bagażu. Ta aplikacja jest dostępna w siedmiu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.

Obie aplikacje możesz za darmo ściągnąć ze sklepów Google Play lub App Store.

Spiesz się powoli

Nieważne, jak się spieszysz, jeźdź bezpiecznie. Zarówno przed podróżą, jak i po niej – warto sprawdzić swoje konto. Pamiętasz, ile masz punktów karnych? Jeśli nie, zobacz, jak możesz to zrobić bez wizyty na komisariacie.

Sprawdź swoje punkty karne.

Bezpiecznej trasy!

O projekcie

Projekt "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.04.2019, 17:56
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ