Newsletter

MON: kolejny etap programu „CYBER.MIL.PL” - konsolidacja instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem (komunikat)

18.03.2019, 10:08aktualizacja: 18.03.2019, 10:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

Ministerstwo Obrony Narodowej, zgodnie z zapowiedzią przeprowadziło pierwszy etap konsolidacji instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem w resorcie. W podporządkowanie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC), które powstało na bazie Narodowego Centrum Kryptologii, przeszedł Inspektorat Informatyki.

Na czele NCBC stanął generał brygady Karol Molenda, który jednocześnie pełni funkcję pełnomocnika do spraw tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Kolejny etap konsolidacji będzie zakładał połączenie NCBC z Inspektoratem Informatyki.

Prowadzona obecnie konsolidacja to jeden z elementów programu „CYBER.MIL.PL”, który został zainaugurowany przez ministra Mariusza Błaszczaka w lutym tego roku. Proces ten pozwoli na zwiększenie skuteczności prowadzonych działań w obszarze cyberbezpieczeństwa. Przyczyni się także do poprawy współpracy ekspertów odpowiedzialnych za zabezpieczenie teleinformatyczne oraz kryptologiczne sieci i systemów.

Konieczność budowy nowych zdolności Wojska Polskiego w obszarze cyberprzestrzeni to m. in. efekt decyzji podjętych podczas szczytu NATO w Warszawie, kiedy Sojusz Północnoatlantycki określił sferę cyber, jako domenę działań militarnych.

Inspektorat Informatyki, który przechodzi w podporządkowanie NCBC, jest główną instytucją zapewniającą zabezpieczenie teleinformatyczne resortu obrony narodowej. Pełni zasadniczą rolę w procesie informatyzacji państwa. Inspektorat realizuje także szerokie spektrum działań w systemie zarządzania bezpieczeństwem teleinformatycznym w cyberprzestrzeni pozostającej w kompetencji Ministra Obrony Narodowej.

# # #

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało kompleksowy program CYBER.MIL.PL rozbudowy i wzmocnienia potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa, którym zawarto także kwestie dotyczące edukacji w omawianym obszarze.

Zgodnie z założeniami resort obrony narodowej wzbogaca już w tym roku ofertę edukacyjną na uczelniach wyższych. 1 września br., przy Wojskowej Akademii Technicznej (WAT), rozpocznie działalność Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne. Zwiększone zostały także limity przyjęć na studia wojskowe. W tym roku w ramach procesu rozwoju korpusu podoficerów sformowana zostanie Szkoła Podoficerska Informatyki i Łączności z siedzibą w Zegrzu. Wojskowa Akademia Techniczna wraz z partnerami zagranicznymi uruchamia studia podyplomowe typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa. W bieżącym roku moduł szkoleniowy Legii Akademickiej został rozszerzony o komponent cyberbezpieczeństwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.03.2019, 10:08
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ