Newsletter

Prezes KDPW za jak najszybszym wdrożeniem Strategii Rozwoju Polskiego Rynku Kapitałowego

08.03.2019, 18:22aktualizacja: 08.03.2019, 18:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M.Kmieciński fot.6
PAP/M.Kmieciński fot.6
Trzeba jak najszybciej wdrożyć Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego, bo czas płynie i rynek tego wymaga – stwierdził w prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Maciej Trybuchowski. W jego ocenie instytucje rynkowe mają do opracowania resortu finansów „kilka drobnych uwag”, ale go zaakceptują.

Prezes KDPW był jednym z uczestników panelu dyskusyjnego o SRRK podczas XIX Konferencji Izby Domów Maklerskich „Rynek przyszłości, przyszłość rynku – rynek kapitałowy wobec wyzwań innowacyjnej gospodarki”. Konferencja trwa od czwartku w Bukowinie Tatrzańskiej.

W debacie o SRRK uczestniczyli także prezes GPW Marek Dietl, przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski, prezes Izby Domów Maklerskich Waldemar Markiewicz, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w MF Marcin Obroniecki, dyrektor Domu Maklerskiego PKO BP Filip Paszke.

Trybuchowski przekonywał, że SRRK trzeba wdrażać jak najszybciej, bo „czas płynie i rynek tego wymaga”. „A jeżeli mamy jako rynek i instytucje rynkowe trochę uwag do tej strategii, to dotyczą one zaledwie kilku zapisów, w tym Jednolitej Licencji Bankowej” - powiedział w rozmowie z PAP.

W jego ocenie licencja ta nie jest „z gruntu czymś złym”. „Pytanie tylko jest, czy powinna być na przykład implementowana w tym stanie rozwoju rynku, czyli przy relatywnie słabych domach maklerskich i silnych bankach” - zauważył. Według niego Jednolita Licencja Bankowa „tak naprawdę będzie marginalizowała usługi maklerskie, usługi w zakresie produktów inwestycyjnych”, gdyż banki „nie będą tym zainteresowane”.

Jest tak, gdyż według niego są to „dwa różne światy - świat kredytu, świat ryzyka kredytowego bankowości oraz świat rynku kapitałowego”.

„To są inne kultury organizacyjne, to są inne produkty, o innym poziomie ryzyka, o innym patrzeniu na ich tworzenie, o innej dynamice sprzedaży, o innym profilu klienta, do którego ta oferta jest skierowana” - dodał.

Odnosząc się do kwestii zaufania do polskiego rynku kapitałowego, Trybuchowski podkreślił, że jest to kwestia „fundamentalna” i trzeba ją „zoperacjonalizować przez strony rynku kapitałowego”.

„Żeby był dedykowany sąd do rozstrzygania spraw związanych z przestępstwami na rynku kapitałowym - w sposób szybki i sprawny, żeby sędzia był profesjonalistą w tym zakresie.

Dlatego – jak ocenił – w SRRK trzeba jeszcze „parę rzeczy rozwinąć”. „Bo słuszne założenie odbudowania zaufania do rynku, trzeba przełożyć na jakieś operacyjne programy działania, gdyż zaufanie +samo z siebie się nie stanie+”.

„Muszą być jakieś czynniki, które powodują, że widoczne się stanie dla każdego, iż następują zmiany w ochronie na przykład inwestora” - zaznaczył.

Pytany o rolę i miejsce KDPW w projekcie SSRK, Trybuchowski zwrócił uwagę na rozdział o usługach post-transakcyjnych, dotyczących Grupy Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, czyli izb rozrachunkowych i izby rozliczeniowej KDPW CCP.

„Cieszę się, dlatego że, tam jest kilka zaleceń, nad którymi aktualnie na rynku pracujemy. Bo mówimy o platformie do pożyczek papierów wartościowych, którą chcemy uruchomić razem z giełdą - i to jest uwzględnione. Tam jest mowa o intradey’owym kredycie z Narodowego Banku Polskiego - to jest rzecz ważna, ale nie fundamentalna. Wreszcie jest tam mowa o dematerializacji obligacji i o rejestrze właścicieli papierów wartościowych” - powiedział.

Według niego pokazuje to, że „mamy bardzo dobrze zorganizowane usługi post-transakcyjne”.

Zwrócił przy tym uwagę, że SRRK składa się z wielu takich postulatów wskazujących na potrzebne zmiany na polskim rynku kapitałowym, ale – jak zauważył - „w zakresie usług transakcyjnych czegoś takiego w niej nie ma”. „To mnie bardzo cieszy” - przyznał.

Prezes KDPW ocenił, że uczestnicy polskiego rynku kapitałowego zaakceptują projekt SRRK, który ma być konsultowany do 21 marca.

„Uważam, że strategia ta będzie przyjęta przez rynek, bo jeżeli sceptycyzm z dzisiejszej dyskusji odnosił się do jednego czy dwóch postulatów, to nie jest żaden sceptycyzm - to jest tylko propozycja drobnej korekty tej strategii. Uważam, że ona będzie przyjęta przez rynek, rynek ją zaakceptuje, i że ona jest bardzo potrzebna. W związku z tym nie widzę problemu w przyjęciu tej strategii przez rynek” - powiedział Trybuchowski.

Projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK) wpisano w połowie lutego do wykazu prac rządu, powinien on zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w I kw. 2019 r.

Strategia przedstawia rozwiązania 20 najważniejszych problemów w rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Jej projekt opracowało Ministerstwo Finansów we współpracy z Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz brytyjską firmą doradczą BTA Consulting. Projekt został przekazany do konsultacji zewnętrznych 28 lutego.

Resort finansów poinformował, że realizacja SRRK jest przewidziana na lata 2019-2023, a jej opracowanie stanowi realizację jednego z postulatów zawartych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Konferencję w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach 7-10 marca. Prezydent Andrzej Duda objął to wydarzenie honorowym patronatem.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2019, 18:22
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ