Newsletter

MC: Podwyższony poziom alarmowy – skuteczna ochrona (komunikat)

20.02.2019, 12:18aktualizacja: 20.02.2019, 12:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

90 incydentów i wszystkie skutecznie odparte. Od 11 do 15 lutego br., kiedy ze względu na konferencję bliskowschodnią w Warszawie obowiązywał drugi stopień alarmowy w obszarze cyberbezpieczeństwa, odnotowano 90 incydentów cyberbezpieczeństwa. Wszystkie ataki zostały odparte.

CERT Polska (NASK) podsumował okres, w którym obowiązywał podniesiony stopień alarmowy w sieci. Odnotowano 196 zgłoszeń. 90 z nich związanych było z incydentami naruszenia bezpieczeństwa. Dzięki podjętym działaniom wszystkie udało się zneutralizować.

- Obowiązujące od zeszłego roku unormowania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa działają właściwie – podkreśla Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Podniesiony poziom bezpieczeństwa (BRAVO-CRP) stanowił okazję do przetestowania współpracy i koordynacji działań zespołów reagowania z różnych obszarów państwa w ramach Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. W ocenie podmiotów zaangażowanych w działania w tym obszarze, współpraca przebiegała efektywnie przez cały czas trwania alarmu.

- Stan podwyższonego pogotowia oznaczał zwiększoną czujność i więcej pracy dla specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa sieci. W naszej ocenie wdrażany od sierpnia 2018 roku Krajowy System Cyberbezpieczeństwa dobrze spełnił swoją rolę, a kluczowa w tych zadaniach komunikacja między zaangażowanymi podmiotami przebiegła właściwe – podkreśla Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji.

W praktyce skuteczne działania związane były przede wszystkim z koniecznością koordynacji działań trzech zespołów CSIRT (ang. Computer Security Incident Response Team) najwyższego, krajowego poziomu. Są to: zespół CSIRT GOV – odpowiedzialny za bezpieczeństwo w sieciach instytucji państwowych i infrastruktury krytycznej, CSIRT MON – sieci resortu obrony narodowej i związane z wojskiem podmioty oraz CSIRT NASK – cywilne firmy, które nie są zaliczane do infrastruktury krytycznej, jednostki samorządu terytorialnego, infrastruktura i usługi cyfrowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.02.2019, 12:18
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii