Newsletter

MS: wygrana Komisji Weryfikacyjnej przez WSA w Warszawie ws. Łochowskiej 38 (komunikat)

19.02.2019, 17:16aktualizacja: 19.02.2019, 17:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Uprzejmie informuję, że w dniu 19 lutego 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił wszystkie skargi złożone przez strony postępowania (m.in. m.st. Warszawa) dotyczącego nieruchomości położonej przy ul. Łochowskiej 38. WSA w Warszawie przychylił się do argumentacji Komisji, uznając, że decyzja z dnia 26 marca 2018 r. (nr R 19/17) została wydana zgodnie z przepisami obowiązującego prawa.

Komisja Weryfikacyjna decyzją z dnia 26 marca 2018 r. stwierdziła nieważność decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 9 grudnia 2011 r. w całości. W ocenie Komisji we wskazanej sprawie doszło do rażącego naruszenia prawa. Jak ustalono, decyzja Prezydenta m. st. Warszawy została wydana na osobę nieżyjącą, która w 2011 r. miałaby 128 lat. Stroną postępowania może być osoba fizyczna, jeżeli posiada zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków, czyli zdolność prawną (zob. art. 30 kodeksu postępowania administracyjnego). Zgodnie z art. 8 kodeksu cywilnego osoba fizyczna posiada zdolność prawną od chwili narodzin aż do śmierci. Śmierć osoby fizycznej oznacza zatem brak możliwości wydania decyzji na rzecz takiej osoby. Prezydent m. st. Warszawy, wydając decyzję reprywatyzacyjną w sprawie nieruchomości położonej przy ulicy Łochowskiej 38, nie tylko uchybił swoim obowiązkom jako organ, nie ustalając dokładnie stanu faktycznego, ale również wydał ww. decyzję w stosunku do osoby zmarłej, nieżyjącej od 1949 roku.

Dodatkowo Prezydent m.st. Warszawy nie wykazał należytej staranności przy poszukiwaniu danych dotyczących miejsca pobytu beneficjenta decyzji – Józefa Pawlaka. Wniosek ratusza, jako organu, o ustanowienie kuratora był w okolicznościach sprawy nieuzasadniony. Ustalenie faktu, że beneficjent decyzji zmarł, nie było skomplikowane. Prezydent m. st. Warszawy podjął, w ocenie Komisji, szereg nieefektywnych czynności, które nie pozwoliły na ustalenie, czy Józef Pawlak żyje. Warto dodać, że zmarł on w 1949 roku. Gdyby ratusz wykazał się większym zaangażowaniem w poszukiwanie ww. danych, nie zaszłaby potrzeba zwracania się do sądu o ustanowienie kuratora. W decyzji z dnia 9 grudnia 2011 r. w żaden sposób nie odniesiono się do zasadności jego ustanowienia, którym był ówczesny szef Biura Prawnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego Zbigniew Lichocki. Nie zbadano również, czy Józef Pawlak nie pozostawił spadkobierców i czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

mgost/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.02.2019, 17:16
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ