Newsletter

MIiR: Program Polska-Słowacja świętuje swoje czwarte urodziny. Czas na podsumowanie (komunikat)

15.02.2019, 15:29aktualizacja: 15.02.2019, 15:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Programu INTERREG Polska-Słowacja obchodzi czwartą rocznicę zatwierdzenia przez Komisję Europejską. Czas ten upłynął pod znakiem sprawnego wdrażania programu.

Program Polska-Słowacja wyróżnia się wysokim poziomem wydatkowania środków unijnych. Na koniec 2018 roku było to 28,4 proc. jego budżetu, co uplasowało go na 11 miejscu wśród wszystkich 76 programów współpracy transgranicznej INTERREG w Europie. Wartość zawartych umów na realizację projektów wyniosła 74 proc. dostępnych środków. Jest to wynik wyższy o 3 proc. od "średniej" europejskiej.

W grudniu 2018 r. budżet programu został zwiększony o 23,6 mln euro. Dzięki czemu polscy i słowaccy beneficjenci mają do dyspozycji ponad 178 mln euro na współpracę transgraniczną na lata 2014-2020.

"Jesteśmy zadowoleni z postępów realizacji programu Polska-Słowacja. Jego sprawne wdrażanie to zasługa jakościowo dobrych projektów. Te dobre wyniki to także efekt świetnej współpracy polskich i słowackich partnerów oraz instytucji zaangażowanych w zarządzanie programem" – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Sukcesy programu – rozwój turystyki pogranicza

Podczas czterech lat wdrażania programu polsko-słowacki Komitet Monitorujący przyznał dofinansowanie w wysokości ponad 128 mln euro. Wsparcie uzyskały 52 transgraniczne przedsięwzięcia (nie licząc mikroprojektów).

W 2018 roku beneficjenci ukończyli realizację pierwszych projektów. Najwięcej, bo aż 18 dużych inwestycji oddano do użytku w wiodącym obszarze tematycznym programu, tj. ochronie i rozwoju dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza. Wśród nich znalazł się projekt flagowy "Szlak Maryjny - Światło ze Wschodu" oraz wyróżniony w konkursie Komisji Europejskiej RegioStars Awards 2018 (konkurs na najciekawsze projekty unijne) projekt "Torfowiska wysokie – europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza".

Projekt zrealizowała gmina Czarny Dunajec w partnerstwie z Orawskim Muzeum Pavla Orszagha Hviezdoslava w Dolnom Kubine. W jego wyniku otwarto dla zwiedzających dwie placówki przyrodnicze z multimedialnymi ekspozycjami unikatowych na skalę europejską torfowisk. Jedna z nich znajduje się w zabytkowym budynku w Chochołowie, a druga w renesansowej plebanii na dziedzińcu Zamku Orawskiego na Słowacji.

Projekt "Szlak Maryjny" jest z kolei nową ofertą turystyczną, która połączyła w jedną trasę pielgrzymkową sanktuaria i miejsca kultu maryjnego pogranicza. Inspiracją koncepcji projektu jest najbardziej znany średniowieczny szlak pielgrzymkowy Camino de Santiago. Inwestycję zrealizowały parafie rzymsko- i greckokatolickie (Gaboltov, Levoča, Krosno, Litmanová, Ľutina), a także zgromadzenia: Księży Misjonarzy Saletynów-Dom Zakonny, Klasztor Znalezienia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów), Towarzystwo Jezusowe Dom Zakonny w Starej Wsi.

Mamy dobry plan na 2019

W tym roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju planuje zawrzeć jeszcze więcej umów na realizację przedsięwzięć niż w poprzednim roku. Już w styczniu dofinansowaliśmy trzeci etap realizacji flagowego projektu "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr", którego partnerem wiodącym jest Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o. Jeszcze w tym miesiącu podpiszemy umowę z powiatem leskim na realizację inicjatywy "Porta Rusica - z Połonin w Bieszczady".

Wkrótce rozpoczniemy drugi etap podpisywania umów na realizację projektów z tzw. listy rezerwowej dziedzictwa. Dofinansowanie tych przedsięwzięć jest możliwe dzięki dodatkowym środkom, które zasiliły budżet programu w grudniu 2018 r. Chcemy, aby do końca roku liczba transgranicznych projektów we wszystkich trzech obszarach tematycznych była nie mniejsza niż 65.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dka/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.02.2019, 15:29
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ