Newsletter

Postępy unijnego projektu Wodociągów Białostockich

15.02.2019, 16:12aktualizacja: 15.02.2019, 16:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Układanie kanalizacji sanitarnej metodą przecisku pod czynnymi torami kolejowymi
Układanie kanalizacji sanitarnej metodą przecisku pod czynnymi torami kolejowymi
Realizacja przez Wodociągi Białostockie projektu pt. „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap”, współfinansowanego ze środków pomocowych Unii Europejskiej, przebiega zgodnie z planem. W połowie grudnia ubiegłego roku do czterech wcześniej wykonanych kontraktów inwestycyjnych (z ogólnej liczby trzynastu, rozpisanych na lata 2016-2021) dołączyła elektrownia fotowoltaiczna w Stacji Uzdatniania Wody Jurowce. Oprócz niej zakończono kontrakt pt. „Rozbudowa i przebudowa części biologicznej oczyszczalni ścieków – I etap” oraz część kontraktów dotyczących budowy, rozbudowy i modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w kilkunastu ulicach, głównie w centrum miasta.

Pomimo typowej zimowej aury, bieżące zadania są realizowane zgodnie z planem. Wprawdzie silne mrozy przerwały budowę sieci wodociągowej w ulicach: Esperantystów, Grabowskiego i Szaykowskiej, ale zakończyło się tam układanie kanalizacji sanitarnej. Mieszkańcy tych terenów, gdy już podłączą swoje nieruchomości do gotowej sieci, będą wolni od trosk związanych z koniecznością opróżniania szamb.

Budowa kanalizacji kończy się sterowanym teleoptycznie przeciskiem hydraulicznym pod czynnymi torami kolejowymi nieopodal stacji Białystok-Bacieczki. To są działania prowadzone technologią bezwykopową, niemal w całości zautomatyzowane i z użyciem promienia laserowego, co zapewnia dużą dokładność montażu. Metodą na równie wysokim poziomie technicznym – przewiertem horyzontalnym – jest układany pod torami odcinek linii wodociągowej. W celu zminimalizowania utrudnień, bez tradycyjnych wykopów wykonana też będzie planowana na wiosnę 2019 r. modernizacji sieci kanalizacyjnej w centrum miasta (ulice: Malmeda, Spółdzielcza, Legionowa i Akademicka).

Planowo, a nawet z niedużym wyprzedzeniem, postępują też prace przy budowie trzeciego pulsatora w Stacji Uzdatniania Wody Pietrasze. Po włączeniu nowego urządzenia do działania, o połowę wzrośnie wydajność i skuteczność koagulacji – jednego z procesów uzdatniania wody na tym obiekcie. W dziewięćdziesięciu procentach gotowy jest żelbetowy zbiornik główny pulsatora. Obecnie trwa montaż rurociągów technologicznych, armatury i tych elementów projektu technicznego, które mogą być wykonywane w warunkach zimowych.

Do postępów realizacyjnych unijnego projektu trzeba też zaliczyć podpisanie umów z wyłonionymi w drodze przetargów wykonawcami dwóch kolejnych kontraktów: na hermetyzację i dezodoryzację wybranych obiektów oczyszczalni ścieków (w celu ograniczenia uciążliwości zapachowej) oraz na zakup samochodów do monitoringu i czyszczenia kanalizacji sanitarnej. Z uwagi na wzrost kosztów pierwszego z wymienionych kontraktów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zwiększył dofinansowanie białostockiego projektu o ponad 20 mln złotych.

Nazwa Beneficjenta: Wodociągi Białostockie sp. z o.o.

Tytuł Projektu: Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap

Całkowita wartość projektu (po zwiększeniu): 170 673 563,37 PLN netto

Dofinansowanie z UE (po zwiększeniu): 108 699 239,31 PLN

Źródło dofinansowania: Fundusz Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.02.2019, 16:12
Źródło informacji Wodociągi Białostockie sp. z o.o.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ