Newsletter

UOKiK: Zastrzeżenia do koncentracji: Air Products - ACP Europe i Eurocylinder (komunikat)

21.11.2018, 11:25aktualizacja: 21.11.2018, 11:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

- UOKiK wydał zastrzeżenia do przejęcia przez Air Products kontroli nad spółkami ACP Europe i Eurocylinder.

- Koncentracja może ograniczać konkurencję.

- Zastrzeżenia nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie.

Grupa kapitałowa Air Products zajmuje się produkcją i dostawą gazów technicznych, m.in. dwutlenku węgla, argonu, helu, wodoru, czy azotu. Posiada pięć zakładów produkcyjnych w Polsce. Przejmowane spółki (ACP Europe i Eurocylinder) należą do grupy ACP, która specjalizuje się w produkcji dwutlenku węgla.

Po analizie wniosku urząd skierował postępowanie do drugiego etapu. Konieczne było przeprowadzenie badania rynku. Urząd sprawdzał udziały rynkowe uczestników koncentracji oraz ich konkurentów. UOKiK wysłał ankiety do wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność na rynku produkcji CO2 i suchego lodu. Pytania dotyczyły m.in. wielkości produkcji, sprzedaży i importu, posiadanych instalacji produkcyjnych, mocy wytwórczych i stopnia ich wykorzystania.

Wyniki badania pokazały, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Przede wszystkim w rękach Air Products może znaleźć się ponad połowa rynku produkcji i wprowadzania do obrotu dwutlenku węgla. Spółka będzie miała ponad dwukrotnie większy udział od swojego największego konkurenta. Co więcej ta przewaga może w najbliższych latach rosnąć ze względu na planowane uruchomienie nowych instalacji. W efekcie transakcja może spowodować wzrost cen ciekłego dwutlenku węgla.

14 dni na odpowiedź

W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, Prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.11.2018, 11:25
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ