Newsletter

Singapurskie Narodowe Centrum Zdrowia Oczu, Singapurski instytut Badań nad Wzrokiem oraz Johnson & Johnson Vision łączą siły w próbie zatrzymania epidemii krótkowzroczności

19.11.2018, 16:45aktualizacja: 19.11.2018, 16:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nowa, warta 26,35 mln USD współpraca mająca na celu znalezienie rozwiązań w zakresie zapobiegania i powstrzymywania wciąż narastającego zjawiska.

SINGAPUR, 19 listopada 2018 r /PRNewswire/ - Singapurskie Narodowe Centrum Zdrowia Oczu (SNEC), Singapurski Instytut Badań nad Wzrokiem (SERI) oraz Johnson & Johnson Vision ogłosiły dziś podjęcie wartej 26,35 milionów USD współpracy mającej na celu rozwiązanie problemu krótkowzroczności, urastającej do rangi największego zagrożenia dla zdrowia oczu w tym stuleciu (1) (2) (3). Przewiduje się, że do 2050 r. połowa światowej populacji będzie krótkowzroczna, a około miliarda osób będzie miało wysoką krótkowzroczność, która będzie określana jako poważny stan, który może prowadzić do chorób siatkówki oraz zwiększać ryzyko utraty wzroku (1).

To pierwsze w swoim rodzaju, koncentrujące się na krótkowzroczności, partnerstwo publiczno-prywatne w Azji, pozwoli lepiej zrozumieć, na jakim etapie jesteśmy, jak się rozwija to zjawisko i jak może zostać zatrzymane. Skoncentruje się ono na opracowaniu procedur diagnostycznych pozwalających zidentyfikować osoby, które mogą być zagrożone rozwojem krótkowzroczności, ale także pozwoli prowadzić badania nad mechanizmami krótkowzroczności, opracowywać nowatorskie terapie oraz odkrywać nowe i potwierdzać skuteczność poszczególnych metod zapobiegania wystąpieniu i postępowi krótkowzroczności.

"Częstość występowania krótkowzroczności wzrasta w niepokojącym tempie na całym świecie i jeśli nie zostanie zahamowana, liczba ludzi i wiążąca się z tym wartość strat finansowych może niebotycznie wzrosnąć w nadchodzących dziesięcioleciach, szczególnie w Azji" - powiedział dr Paul Stoffels, wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego i dyrektor ds. naukowych, Johnson & Johnson.

"Cieszymy się, że możemy współpracować z SERI i SNEC, aby lepiej zrozumieć podstawy tego stanu i określić sposoby powstrzymania tego globalnego zagrożenia zdrowia publicznego" - powiedział. "Wspólnie, mamy nadzieję przynieść ważne dla wielu osób i rodzin z regionu Azji i Pacyfiku postępy, a docelowo dla osób na całym świecie" – dodał.

"Udokumentowane wzrosty krótkowzroczności, szczególnie wśród ludzi młodych, są poważnym problemem i jeśli będziemy potrafić zrozumieć mechanizmy leżące u podstaw tego szybkiego wzrostu, możemy podjąć działania, aby rozwiązać problem u jego podstaw - powiedział profesor Aung Tin, dyrektor wykonawczy SERI. - SERI jest mocno zaangażowany we współpracę z wiodącymi firmami w zakresie chorób oczu i jesteśmy bardzo zadowoleni z rozpoczęcia tej współpracy badawczej, która ma powstrzymać epidemię".

Według profesora Wong Tien Yin, dyrektora ds. medycznych w SNEC, współpraca ta zgromadzi odpowiednią mieszankę zasobów, doświadczenia klinicznego i naukowego oraz intelektu, aby stworzyć wiodące centrum badań nad krótkowzrocznością, opieki klinicznej oraz centrum edukacyjne mające na celu znaczący wkład w walkę z tym zjawiskiem – zarówno w regionie jak i globalnie. "SNEC ma zaszczyt współpracować z wieloma specjalistami, którzy wspólnie zajmują się rosnącym problemem krótkowzroczności - powiedział profesor Wong. - Wykorzystując różnorodne atuty naszych klinicystów, naukowców i partnerów strategicznych, pomagamy w ‘ujęciu w ramy’ oraz zwalczaniu krótkowzroczności dzieląc się tą wiedzą w społecznościach na całym świecie".

Krótkowzroczność jest najczęściej występującą wadą wzroku na świecie (1) (2). Krótkowzroczność zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia lub odwarstwienia siatkówki, zaćmy a także jaskry. Niezdiagnozowana, stanie się jedną z głównych przyczyn nieodwracalnego upośledzenia wzroku i jego utraty (1). Taki stan ma miejsce, gdyż gałka oczna rozrasta się osiowo z powodu czynników środowiskowych i genetycznych (4). Obecnie organy regulacyjne zatwierdziły już kilka metod prowadzących do kontrolowania krótkowzroczności.

Prognozowane, najpoważniejsze zjawiska dotyczące całego świata, o największym wpływie w Azji

- Przewiduje się, że do 2050 roku, pięć miliardów ludzi na całym świecie będzie miało krótkowzroczność (1).

- Przewiduje się, że jej znaczący wpływ obserwowany będzie także w Europie Zachodniej, Europie Środkowej i Europie Wschodniej. Przewiduje się, że częstość występowania krótkowzroczności wyniesie tam odpowiednio 56%, 54% i 50% do 2050 roku (1).

- W Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie przewidywany wskaźnik występowania wyniesie 52,2% (10).

- Azja Wschodnia i Singapur będą miały największy wpływ na globalny odsetek występowania, przy obecnym wskaźniku rozpowszechnienia wśród młodych ludzi wynoszącym od 80 do 97 procent i skoncentrowanym na obszarach miejskich (5).

- Dzieci są najbardziej narażone. Na przykład w Chinach, wśród dzieci w wieku od sześciu do 18 lat, ryzyko występowania krótkowzroczności wzrasta z mniej niż 10 do 80 procent (6). Dzieci, u których rozwija się wysoka krótkowzroczność, są narażone na duże ryzyko wystąpienia ciężkich chorób oczu i trwałej utraty wzroku (7).

- W Singapurze u jednego na dwoje dzieci w wieku 12 lat (8) rozwija się krótkowzroczność, a 75 procent nastolatków jest krótkowzrocznych i musi nosić okulary (9).

- Niekorygowane wady wzroku do dali, spowodowane głównie krótkowzrocznością, są już szacowane jako kosztujące globalne systemy opieki zdrowotnej około 202 miliardów dolarów rocznie (1), a koszty te będą rosły wykładniczo wraz ze wzrostem rozpowszechnienia się i nasilania krótkowzroczności w nadchodzących dziesięcioleciach.

- W samym tylko Singapurze, roczny, bezpośredni koszt korygowania krótkowzroczności za pomocą pomocy optycznych oszacowano na 755 milionów USD (1,04 miliarda dolarów Singapurskich) (10).

Ze względu na złożoność i skalę występowania krótkowzroczności, powstrzymanie epidemii będzie wymagało wielodyscyplinarnego podejścia obejmującego nowe badania kliniczne oraz innowacje w dziedzinie edukacji i opieki klinicznej. SNEC, SERI i Johnson & Johnson Vision zamierzają wykorzystać te wysiłki i zaprosić do współpracy innych interesariuszy, aby wspierać szeroko zakrojone strategie badawcze.

Johnson & Johnson Vision wnosi do tej inicjatywy głębokie zasoby wiedzy w dziedzinie optometrii i okulistyki, wsparte siłą, możliwościami i zasięgiem całej rodziny firm Johnson & Johnson, które są zaangażowane w rozwiązywanie złożonych problemów globalnego zdrowia publicznego. SERI i SNEC mają bogate doświadczenie w zakresie badań nad wzrokiem i doskonałej opiece klinicznej, które to utorowały drogę do poprawy wykrywalności chorób oczu, zapobiegania im i leczenia w Singapurze, Azji i na całym świecie.

O partnerstwie strategicznym

Trwający trzy lata program o wartości 26,35 milionów USD (36,35 miliona dolarów Singapurskich) to współpraca między Johnson & Johnson Vision a Singapurskim Instytutem Badań nad Wzrokiem (SERI), która jest oddziałem badawczym Singapurskiego Narodowego Centrum Zdrowia Oczu (SNEC). Johnson & Johnson Vision dokonuje inwestycji o wartości 15,78 milionów USD (21,77 miliona dolarów Singapurskich), obejmującej wkład pieniężny i aporty rzeczowe, podczas gdy inwestycja SERI wynosi 10,57 miliona USD (14,58 miliona dolarów Singapuskich) w postaci wkładów pieniężnych i aportów.

Johnson & Johnson Vision

W Johnson & Johnson Vision mamy szeroko zakrojone ambicje: zmienić trajektorię zdrowia oczu na całym świecie. Dzięki naszym firmom, dostarczamy produktowe i technologiczne innowacje w obszarze refrakcji, zaćmy i suchego oka, które umożliwiają specjalistom ochrony wzroku lepsze możliwości terapii dla pacjentów przez całe ich życie. W społecznościach o największych potrzebach współpracujemy, aby rozszerzyć dostęp do dobrej jakości ochrony wzroku, a naszym celem jest pomaganie ludziom widzieć lepiej, budować lepsze relacje i żyć lepiej. Odwiedź nas na stronie www.jjvision.com. Śledź @JNJVision na Twitterze i Johnson & Johnson Vision na LinkedIn.

Singapurski Instytut Badań nad Wzrokiem (SERI)

Założony w 1997 r. SERI jest Singapurskim Narodowym Instytutem Badawczym zajmującym się problematyką okulistyczną i widzeniem. Misją SERI jest prowadzenie prac badawczych mających w obszarze szeroko pojętego wzroku, których celem jest zapobieganie ślepocie, niedowidzeniu i poważnym chorobom oczu, typowym dla Singapuru i Azjatów. SERI wyrosła z pięcioosobowego zespołu założycielskiego w 1997 roku i stanowi obecnie wydział zrzeszający 194 naukowców klinicystów, naukowców badaczy, doktorantów i personel pomocniczy. Dzięki temu SERI jest jednym z największych instytutów badawczych w Singapurze i największym instytutem badawczym w regionie Azji i Pacyfiku. Ponadto SERI ma ponad 218 adiunktów wywodzących się z różnych wydziałów zajmujących się okiem, instytutów biomedycznych i szkolnictwa wyższego w Singapurze.

Do września 2018 roku SERI zgromadził imponującą liczbę ponad 3 295 publikacji naukowych i uzyskał ponad 307,9 miliona dolarów Singapurskich w zewnętrznych grantach. Dotychczas Instytut SERI otrzymał ponad 493 nagrody krajowe i międzynarodowe i złożył ponad 121 patentów. Służąc jako instytut badawczy w ramach Singapurskiego Narodowego Centrum Zdrowia Oczu i placówka stowarzyszona ze Szkołą Medyczną Duke-NUS, (National University of Singapore), SERI podejmuje badania w zakresie widzenia we współpracy z lokalnymi okulistycznymi ośrodkami klinicznymi i ośrodkami badań biomedycznych, a także z dużymi ośrodkami badawczymi i instytutami na całym świecie. Dziś SERI jest uznawane za najwyższej jakości, pionierskie centrum badań naukowych w obrębie wzroku w Azji. Dzięki przełomowym odkryciom, przyczyniło się ono do zmian, które przełożyły się na znaczące poprawę w zakresie ochrony oczu. Odwiedź nas na stronie: www.seri.com.sg.

Singapurskie Narodowe Centrum Zdrowia Oczu (SNEC)

Narodowe Centrum Zdrowia Oczu w Singapurze zostało założone w 1989 roku i rozpoczęło działalność w 1990 r. Jest to krajowe centrum działające w ramach publicznej sieci opieki zdrowotnej, a także koordynuje świadczenie wyspecjalizowanych usług okulistycznych, kładąc nacisk na wysokiej jakości edukację i badania. Od momentu otwarcia w 1990 roku, SNEC osiągnęło szybki wzrost i obecnie świadczy rocznie 330 000 wizyt ambulatoryjnych oraz 34 000 poważnych operacji okulistycznych i zabiegów laserowych.

Pełne spektrum usług zapewnia dziesięć specjalizacji: w obszarze zaćmy, zaćmie i kompleksowej okulistyce, rogówce i chorobach przedniego odcinka oka, jaskrze, neuro-okulistyce, okuloplastyce i estetycznym korekcjom oczu, okulistyce dziecięcej i strabologii, chirurgii refrakcyjnej, zapaleń oczu i chorób siatkówki (leczenie i chirurgia).

SNEC otrzymał nagrodę Excellence for Singapore Award w 2003 roku za osiągnięcie doskonałości w dziedzinie okulistyki oraz promowanie Singapuru na arenie międzynarodowej. W 2006 roku SNEC otrzymał pierwszą nagrodę Ministra Zdrowia za wybitną dbałość o zdrowie publiczne. Trzech klinicystów z Singapurskiego Narodowego Centrum Zdrowia Oczu i Singapurskiego Instytutu Badań nad Wzrokiem otrzymało prestiżową nagrodę Science and Technology Award w 2009, 2010 i 2014 roku za wybitny wkład w badania translacyjne, kliniczne i epidemiologiczne w obszarze rogówki, siatkówki i jaskry. Odwiedź nas na stronie: www.snec.com.sg.

© Johnson & Johnson Medical Ltd 2018

1 Holden et al Ophthalmol 2016; 123: 1036

2 Fricke et al Ophthalmol 2018; 125(10):1492-1499

3 Internal data on file

4 Fredrick, D. R. (2002). Myopia. BMJ, 324(7347), 1195-1199. doi:10.1136/bmj.324.7347.1195

5 Ding et al Survey of Ophthalmol 2015.

6 Taiwan, Lin et al 2000 Ann Acad Med Singapore 2004; 33:27-33

7 Chua et al Ophthalmic Physiol Opt 2016; 36 388–394

8 SingHealth, Eye Check A look at common eye conditions

9 HealthXchange, Common Eye Problems by Age Group, Stats and Care Tips

10 The Impact of Myopia and High Myopia: report of the Joint World Health Organization – Brien Holden Vision Institute Global Scientific Meeting on Myopia, University of New South Wales, Sydney, Australia, 16–18 March 2015 Pages 10-11

Video - https://mma.prnewswire.com/media/782462/Johnson_and_Johnson_Vision__Myopia.mp4

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/600714/Johnson_and_Johnson_Vision_Logo.jpg

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/782479/Singapore_National_Eye_Centre_Logo.jpg

Źródło: Johnson & Johnson Vision

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.11.2018, 16:45
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ