Newsletter

Fiat 500 i Włoskie Pranie na Placu Bankowym 1

25.09.2018, 18:57aktualizacja: 25.09.2018, 18:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

FCA Polska/Fiat 500 i Włoskie Pranie na Placu Bankowym 1 fot.4
FCA Polska/Fiat 500 i Włoskie Pranie na Placu Bankowym 1 fot.4
Włochy. Wielu kojarzą się ze świetnym jedzeniem, kunsztem smaku, wysublimowanym gustem i Fiatem 500. Wielu na myśl o Włoszech przychodzi jednak do głowy pranie. Zawieszone na sznurkach ubrania to przecież nieodłączny element włoskiego krajobrazu. Odwiedź wystawę na Placu Bankowym 1 w dniach 24 września - 7 października i przenieś się na włoską promenadę!

Sznury pełne bielizny wiszą zarówno na polach w Toskanii jak i w kamienicach w centrum miasta. W czym tkwi sekret i fenomen włoskiego prania? Wywieszone na sznurkach ubrania kojarzą się najczęściej z naturalnością i otwartością. Esencją, którą postanowił pokazać Plac Bankowy 1 i restauracja Otto Pompieri organizując wystawę najpiękniejszych włoskich kadrów Wojciecha Plewińskiego.

Wystawa Lavanderia Italiana - Włoskie Pranie to efekt wyjazdu fotografa do Włoch w 1957 roku. Ten cykl fantastycznych zdjęć z Wenecji, Rzymu, Florencji, Capri i wielu innych pięknych miejsc w bezpośredni sposób nawiązuje do prania. Zdjęcia wydrukowane są na płótnach i zawieszone na sznurkach, można je więc dotykać jak również przechadzać się między nimi.

Sznury prania z wybranymi 70 zdjęciami zawisną w miejscu unikatowym w skali miasta – na dziedzińcu Placu Bankowego 1. Tę wyjątkową przestrzeń wewnątrz ekskluzywnego biurowca usytuowanego w sercu Warszawy zaprojektował bowiem Allan Starski, znany hollywoodzki scenograf, zdobywca Oskara za scenografię do „Listy Schindlera”. Zgodnie z zamysłem artysty, dziedziniec Placu Bankowego 1 stanowi otwartą, dostępną dla przechodniów strefę miejską. Szeroka, otwarta brama zatrzymująca większość miejskiego zgiełku, czyni to miejsce idealnym tłem dla wystawy - ustronnym i klimatycznym, a jednocześnie centralnie zlokalizowanym na planie tętniącego życiem miasta.

Idealnym uzupełnieniem wystawy jest również restauracja, która mieści się na dziedzińcu. Otto Pompieri powstała z miłości do Włoch, włoskiego jedzenia, autentycznych smaków, najwyższej jakości produktów i wszem obecnej włoskiej prostoty.

Podczas wystawy fotografii prezentujących historię i krajobrazy Włoch nie mogło zabraknąć także Grupy Fiat Chrysler Automobiles (FCA), partnera wystawy, której model Fiat 500 po raz pierwszy wyprodukowano właśnie w 1957 roku.

Obok zabytkowej „pięćsetki” udostępnionej przez Fiat Varsavia (organizacji skupiającej miłośników starej włoskiej motoryzacji), wśród eksponatów prezentowany jest także aktualny Fiat 500 w swojej jubileuszowej wersji Collezione, zaprojektowanej w 2017 roku z okazji 60-tych urodzin tego kultowego samochodu.

„Wystawa ‘Włoskie Pranie’ w oryginalny sposób celebruje sztukę fotografii, prezentując zdjęcia przedstawiające prawdziwe Włochy sprzed lat. Wystawa przyczynia się do promocji włoskiej kultury i promuje włoski styl życia z lat 50 tych” - przyznaje przedstawiciel Ambasady Włoch w Polsce, jednocześnie placówka objęła wystawę swoim patronatem.

Zdjęcia artysty z jego wyjazdu do Włoch można oglądać na Placu Bankowym 1 przez dwa tygodnie dni począwszy od 23 września do 7 października. Wystawa ma szczególne znaczenie, ponieważ w br. autor - Wojciech Plewiński - kończy 90 lat! Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa powstała z inicjatywy ArtBankInc, spółki, której celem jest innowacyjne podejście do twórczości artystów z Polski. „Obecna wystawa - ‘Włoskie Pranie - Lavanderia Italiana’ - jest wspaniałym przykładem niekonwencjonalnego myślenia o prezentacji sztuki. Planujemy pokazać tę wystawę w 2019 roku w Polsce i na świecie. Naszym celem jest pokaz 100 zdjęć z tego cyklu w Central Park w Nowym Jorku podczas obchodów miesiąca kultury włoskiej w USA” - mówi Waldemar Plusa, prezes ArtBankInc spółki.

Wojciech Plewiński

Urodził się 31 sierpnia 1928 roku w Warszawie. Mieszka w Krakowie. Z wykształcenia jest architektem - w 1955 roku uzyskał dyplom na Politechnice Krakowskiej. Krótko studiował również na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Plewiński prezentował swe prace na wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. Był wielokrotnie nagradzany za fotografie teatralne (podczas przeglądów w jugosłowiańskim Nowym Sadzie - 1968, 1971), otrzymał także nagrodę prasową za fotoreportaż z pielgrzymki Jana Pawła II do Polski (1979). Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 2000 roku krakowski oddział Telewizji Polskiej wyprodukował półgodzinny dokument poświęcony fotografowi Portret. Wojciech Plewiński, zrealizowany przez Dorotę Chamczyk. W 2011 roku ukazał się pierwszy album fotografa zatytułowany Szkice z kultury ze wstępem Tadeusza Nyczka.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.09.2018, 18:57
Źródło informacji FCA Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ