Newsletter

Nowy HEUTHES Blockchain Security Module w rozwiązaniach dla banków i firm

21.09.2018, 18:05aktualizacja: 21.09.2018, 18:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Firma HEUTHES kończy prace nad modułem HEUTHES Blockchain Security Module (HBSM). Pierwsza implementacja tego rozwiązania będzie miała miejsce w systemie ISOF-ERP dla firm oraz ISOF-WORKFLOW dla banków i firm. Wdrożenie będzie obejmowało zabezpieczanie dokumentów przy pomocy technologii HBSM, tak aby można było uzyskać status kopii bezpieczeństwa dokumentów elektronicznych na trwałym nośniku informacji.

Technologia ta jest obecnie wdrażana również w systemie MULTICENTAUR-DMS, będącym specjalizowaną odmianą ISOF-WORKFLOW dla banków. MULTICENTAUR-DMS zdecydowanie ogranicza wytwarzanie dokumentacji papierowej w obszarze współpracy z klientem oraz obsługi wewnętrznych procedur związanych z własną działalnością, a także w zakresie związanym z systemami księgowymi i powstającymi przy ich obsłudze potwierdzeniami, wydrukami i raportami. Dzięki nowej technologii raporty te są opatrzone sygnaturą cyfrową blockchain, którą można sprawdzać, weryfikując tym samym autentyczność co do zawartości i czasu wykonania raportu.

System MULTICENTAUR-DMS wspiera w bankach kompletny cykl życia dokumentów od ich tworzenia np. z zapisanych szablonów, poprzez ich obsługę w obszarach roboczych i obiegach zgodnych z procesami biznesowymi, a skończywszy na długoterminowej archiwizacji i finalnej bezpiecznej utylizacji. Ponadto, dzięki możliwości integracji z infrastrukturą IT banku, zarchiwizowane dokumenty mogą być z jednego miejsca pozyskiwane i odczytywane przez inne aplikacje bankowe, za sprawą VIMI - oryginalnej technologii HEUTHES. VIMI, polega na tym, że użytkownik w banku wykorzystując przeglądarkę WWW i mechanizm jednokrotnego logowania do jednego systemu informatycznego, może korzystać z danych z innych bankowych systemów chmurowych, z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa.

MULTICENTAUR-DMS umożliwia m.in. aby wybrane wydruki czy raporty tworzone w systemie bankowym były automatycznie zapisywane w dedykowanym e-Archiwum i opatrywane pieczęcią cyfrową oraz sygnaturą blockchain, które zapewniają ich niezmienność i niezaprzeczalność pochodzenia. W przypadku gdy dokument bankowy powinien posiadać podpisy osób go sporządzających i zatwierdzających może zostać opatrzony wieloma podpisami elektronicznymi. Dzięki takiemu podejściu kompletna dokumentacja danego procesu jest archiwizowana elektronicznie. Przynosi to znaczne oszczędności przy jej wytwarzaniu, przechowywaniu i udostępnianiu w przypadku kontroli lub konieczności ponownej weryfikacji.

„Według analiz przeprowadzonych przez HEUTHES, wdrożenie systemu MULTICENTAUR-DMS w bankowości wprowadza eliminację zbędnego papieru i w zamian za utrzymanie rozwiązania informatycznego, daje oszczędności około 50% kosztów ponoszonych przez bank na obsługę dokumentacji papierowej” - powiedział Wojciech Grzybek, prezes Zarządu HEUTHES sp. z o.o.

Dzięki zaawansowanej technologii opracowanej przez HEUTHES i zaimplementowanej również w bazie danych uzyskano bardzo dużą wydajność całego procesu obsługi blockchain. Proces tworzenia sygnatur blockchain musi prawidłowo obsługiwać kolejność zdarzeń i być odporny na masowe przetwarzanie równoległe wielu transakcji. Proces wyliczania sygnatur blockchain obejmuje bowiem wersje bieżące i historyczne dokumentów tworzone w środowisku rozproszonym.

Obok archiwizacji raportów wewnętrznych w środowisku bankowym, blockchain znajduje duże zastosowanie w komunikacji z klientami banku, w zakresie dystrybucji dokumentów elektronicznych z wyciągami, nowymi cennikami usług oraz nowymi wersjami regulaminów. Klienci banku mogą mieć dostęp do początkowych wersji dokumentu w trakcie całego okresu trwania umowy, mając pewność, że treść nie została zmodyfikowana.

Obok repozytorium dokumentów MULTICENTAUR-DMS w środowisku bankowym, technologia HBSM stanowi doskonałe uzupełnienie systemu corporate banking MULTICENTAUR-ISOF, do wymiany dokumentów z klientami. Dokumenty dla partnerów i klientów banku mogą być udostępniane przez portal dokumentowy, w którym mogą oni weryfikować spójność, autentyczność pochodzenia i czasu utworzenia za pomocą sygnatury blockchain lub poprzez bezpośredni odnośnik URL.

Równolegle HEUTHES opracował aplikację na telefony komórkowe, która może weryfikować poprawność sygnatury blockchain dokumentu na podstawie zawartego w nim kodu QR.

W październiku 2018 r. nowa technologia zostanie udostępniona w powyższych rozwiązaniach do testów przez użytkowników.

Unikalnym, autorskim rozwiązaniem, w które wyposażony jest HEUTHES Blockchain Security Module jest obiekt nazwany „szekla” (ang. shackle), który pozwala łączyć technologię HEUTHES z innymi rozwiązaniami blockchain m.in. z oferowanymi przez KIR. „Szekla” w praktyce pozwala łączyć różne łańcuchy bloków między sobą oraz pozwala je skracać, np. przy archiwizacji danych. „Szekle” wykorzystują zaawansowane mechanizmy kryptografii asymetrycznej. Kolejną unikalną cechą rozwiązania HBSM jest to, że HEUTHES traktuje blockchain jako informację o dowolnej, a nie tylko jednokierunkowej strukturze. Zakłada przy tym, że blockchain może mieć dowolną strukturę drzewiastą i sieciową z możliwością powiązania wielu różnych struktur ze sobą.

Wdrożenie technologii HBSC spowoduje, ze rozwiązania oferowane przez HEUTHES: ISOF-ERP, ISOF-WORKFLOW, MULTICENTAUR-DMS, MULTICENTAUR-ISOF będą jednymi z pierwszych na światowym rynku, które zawierają zaawansowane rozwiązania do zarządzania dokumentami elektronicznymi i obiegami, z jednoczesną obsługą nowoczesnej technologii blockchain, uzupełnioną o technologię VIMI.

Warto przypomnieć, że system MULTICENTAUR-DMS uzyskał tytuł Rekomendacja w Konkursie Hit Roku 2018 dla Instytucji Finansowych, organizowanym przez Gazetę Bankową.

Więcej informacji na stronie www.isof.pl.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.09.2018, 18:05
Źródło informacji HEUTHES Sp. z o.o.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ