Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA o rozporządzeniu do ustawy o e-dowodach (komunikat)

10.08.2018, 18:13aktualizacja: 10.08.2018, 18:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

MSWiA przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego. Planuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 marca 2019 r., tj. równocześnie z ustawą o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.

Pod koniec lipca br. projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Wcześniej został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Równolegle, projekt został przekazany do notyfikacji Komisji Europejskiej. Zakłada on wprowadzenie nowego dowodu osobistego, który będzie zawierał warstwę elektroniczną.

Bezpieczeństwo funkcjonowania e-dowodu

Wymagania techniczne dla warstwy elektronicznej dowodu osobistego, które pozwolą zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, określi rozporządzenie MSWiA. W projekcie rozporządzenia uszczegółowiono sposób zmiany kodów umożliwiających użycie certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia (kod PIN1) oraz certyfikatu podpisu osobistego (kod PIN2). Ponadto określono sposób i tryb zawieszania certyfikatów zawartych w dokumencie. Jeśli posiadacz czasowo straci kontrolę nad dowodem osobistym (posiadacz nie wie, gdzie jest dokument) będzie istniała możliwość zawieszania, maksymalnie na 14 dni, certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Zawieszenie certyfikatów identyfikacji i uwierzytelnienia oraz podpisu osobistego zawsze będzie powodowało zawieszenie ważności dowodu osobistego. Czynności dokonane w okresie zawieszenia albo unieważnienia certyfikatów nie wywołają skutków prawnych. Po upływie 14 dni i nie cofnięciu przez posiadacza dowodu zawieszenia certyfikatów, dowód osobisty automatycznie zostanie unieważniony.

Projekt rozporządzenia zakłada, że trzykrotne nieprawidłowe wprowadzenie kodu PIN1 lub kodu PIN2 będzie skutkowało zablokowaniem możliwości korzystania z danego certyfikatu. Jego przywrócenie będzie możliwe po wprowadzeniu kodu PUK.

E-dowód - bezpiecznie i wygodnie

Nowy dowód, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

E-dowód będzie służyć do uwierzytelnienia obywatela w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych. Dzięki nowemu dowodowi będziemy mogli bezpiecznie logować się do e-usług administracji publicznej oraz podpisać każdy dokument elektroniczny, który będziemy wysyłać do urzędu, np. wniosek o odpis aktu stanu cywilnego, zgłoszenie zameldowania, używając do tego celu podpisu elektronicznego (zwanego podpisem osobistym). Jego użycie będzie przez urząd traktowane tak samo, jak użycie podpisu własnoręcznego. Zamieszczenie podpisu osobistego w dowodzie będzie następowało za zgodą posiadacza dokumentu.

Planuje się, że nowe dowody będą wydawane od marca 2019 r. Co ważne, nie będziemy musieli wymieniać dotychczas posiadanych dokumentów - zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.08.2018, 18:13
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ