Newsletter

Łączymy to, co powinno stanowić całość - grupa Minol-ZENNER Group przejmuje firmę Brunata International

16.07.2018, 10:58aktualizacja: 16.07.2018, 10:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Transakcja otwiera przed niemiecką firmą nowe możliwości na rynkach sprzedaży w ramach sieci IoT (internetu rzeczy), dzięki czemu stanie się ona trzecim co do wielkości dostawcą usług z zakresu pomiarów i naliczania opłat w Europie i na świecie.

Odwołanie: Zdjęcie udostępniono w serwisie AP Images (http://www.apimages.com)

Grupa Minol-ZENNER powiększa się. Można by nawet powiedzieć, że „powraca do przyszłości”. Duńska firma Brunata International weszła w skład grupy kapitałowej z momentem podpisania przez oba podmioty stosownego kontraktu, co nastąpiło 8 lipca w Kopenhadze. To posunięcie można interpretować w kategoriach powrotu grupy Minol do swoich początków, ponieważ główny przedmiot jej działalności - rozliczanie kosztów ogrzewania - ma swoje źródło w Brunata Wärmemesser Werner Lehmann GmbH & Co., spółki, która została założona w Stuttgarcie w 1952 roku jako licencjobiorca duńskiej spółki Brunata. Od tamtej pory oba podmioty utrzymują ze sobą kontakty. „Przejęcie spółki Brunata International to dla grupy Minol-ZENNER jedynie połączenie tego, co i tak powinno stanowić całość - mówi Eva Fischer Hansen, przewodnicząca rady dyrektorów spółki Brunata. - Dzięki temu będziemy mogli nadal funkcjonować jako firma rodzinna o dobrze ugruntowanej pozycji i jasno sformułowanej strategii rozwoju”.

W wyniku transakcji grupa Minol-Brunata-ZENNER uplasowała się na trzecim miejscu - w skali Europy i w skali globalnej - pośród dostawców rozwiązań z zakresu pomiarów na podstawie podliczników. Grupa może się teraz poszczycić pozycją lidera na rynku skandynawskim i poszerza swoją działalność na kraje Europy, gdzie będzie dodatkowo świadczyła swoje usługi na rzecz około 600 tysięcy użytkowników nieruchomości. Rozliczanie kosztów ogrzewania od dawna jednak przestało być jedynym przedmiotem działalności grupy, która obecnie jest bardziej ukierunkowana na łączenie nieruchomości w ramach bezprzewodowej sieci działającej w oparciu o system łączności radiowej i IoT.

Grupa Minol-ZENNER zatrudnia 3,2 tys. osób na całym świecie, a w 2017 r. jej dochód ze sprzedaży wyniósł blisko 322 miliony euro.Poprzez przejęcie Spółki Brunata International grupa zwiększyła liczebność swoich kadr o 300 pracowników w różnych krajach Europy, zwiększyła się również jej sprzedaż - o 40 mln euro. Spółka nadal będzie zatrudniać wszystkich swoich dotychczasowych pracowników i osoby pełniące do tej pory funkcje kierownicze, nazwa spółki również nie ulegnie zmianie. „Zawsze stanowiliśmy drużynę Minol-Brunata - mówi Alexander Lehmann, dyrektor zarządzający grupy Minol. - Przejęcie jest więc logicznym posunięciem. Podkreśla ono wcześniejsze powiązania obu podmiotów i pomaga umocnić naszą pozycję na rynkach międzynarodowych”.

Cyfryzacja nieruchomości i sektora zaopatrzeniowego

Transakcja przejęcia wpisuje się w dwie strategie, którymi od lat kieruje się grupa Minol-ZENNER - cyfryzację i rozwój - zarówno organiczne, jak i w oparciu o partnerstwa biznesowe oraz tworzenie i przejmowanie spółek. „Pomagamy podmiotom z sektora nieruchomości i dostaw na całym świecie cyfryzować procesy oraz realizować strategie z zakresu inteligentnych systemów pomiarowych, stylu życia opartego na inteligentnych technologiach i inteligentnych miast” - mówi Lehmann, podsumowując cele grupy kapitałowej. Rozległe wąskopasmowe sieci dalekiego zasięgu (LoRaWAN) stanowią ramy strukturalne dla tych działań. Sieci LoRaWAN są energooszczędne i mają niezwykle daleki zasięg, dzięki czemu łączą liczniki zużycia z wieloma innymi urządzeniami wyposażonymi w czujniki w obrębie nieruchomości, a także całych miast. W ten sposób użytkownicy końcowi, zarządcy nieruchomości, dostawcy energii i przedsiębiorstwa komunalne mogą korzystać z aplikacji internetowych. Na ich podstawie możliwe jest nie tylko monitorowanie, kontrola i naliczanie opłat za zużycie energii, ale także mają one różnorakie zastosowania w ramach miast inteligentnych, jak np. inteligentne zagospodarowanie odpadów, oświetlenie i systemy parkingowe oraz inteligentne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Gotowość na wprowadzenie inteligentnych systemów pomiarowych na rynek

Nadal jesteśmy na początkowym etapie łączenia tych technologii. Niedawno weszła w życie dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej. W tym zakresie Minol czerpie z doświadczenia duńskiej firmy, ponieważ od roku 2020 będzie możliwy zdalny odczyt zainstalowanych systemów pomiarowych i podzielników kosztów ciepła, dzięki czemu właściciele domów będą otrzymywać regularne informacje o zużyciu energii. Dania jest pionierem w tej dziedzinie. Postanowienia nowej dyrektywy w tym kraju są już w dużej mierze zrealizowane, a mieszkańcy mogą codziennie monitorować swoje zużycie energii.

„Jeśli chodzi o zieloną energię, efektywność energetyczną i zarządzanie energią, Dania znacznie nas wyprzedza. Podczas gdy wprowadzenie inteligentnych systemów pomiarowych na rynek niemiecki dopiero się rozpoczęło, w Danii funkcjonują one od dawna. Z pewnością możemy skorzystać na doświadczeniu tego kraju” - stwierdził Lehmann.

Dlaczego Minol i Brunata International tak dobrze do siebie pasują

Podobnie jak Minol, Brunata jest właścicielem głównych patentów na podzielniki kosztów ciepła. W swojej stuletniej historii firma Brunata często odgrywała rolę pioniera będąc na przykład jednym z pierwszych dostawców podzielników kosztów ciepła. Firma prowadzona przez rodzinę Fischer Hansen obecnie koncentruje się na dwóch głównych aspektach - dostarczaniu danych dotyczących zużycia oraz danych na temat nieruchomości, np. dotyczących temperatury i wilgotności wewnątrz budynku - oraz oferuje mieszkańcom, właścicielom i zarządcom budynków szereg usług internetowych, które mają na celu zapewnienie przejrzystości co do zużycia wody, energii cieplnej i prądu w budynkacha także umożliwienie wykrycia problemów z wilgocią i oszczędzania energii, co pozwala na znacznie obniżenie jej zużycia.

Kontynuacja ekspansji na rynku IoT

W ramach swojej ofensywy cyfrowej Grupa Minol-ZENNER dokonała ostatnio przejęcia kilku przedsiębiorstw działających na rynku IoT i oprogramowania. Od roku 2017 grupa posiada udziały w szwajcarskiej firmie TrackNet oferującej rozwiązania IoT oraz SmartMakers, firmie z siedzibą w Karlsruhe. W tym samym roku powstały ZENNER IoT Solutions z siedzibą w Hamburgu i ZENNER Connect AG w Szwajcarii. ZENNER przejął pakiet większościowy Hessware, firmy działającej w Mannheim w branży IT oraz dział energetyczny Alfa Centauri S.p.A., włoskiego przedsiębiorstwa specjalizującego się w inteligentnych systemach pomiaru zużycia gazu. W tym roku Minol przejął udziały Sykosh AG, firmy opracowującej rozwiązania z wykorzystaniem chmury obliczeniowej dla przedsiębiorstw z sektora mieszkaniowego i nieruchomości. Jako Minol-Brunata-ZENNER grupa oferuje więc kompleksowe rozwiązania IoT - od liczników, czujników i infrastruktury technicznej do zbierania danych po zlokalizowany w Niemczech dział oferujący bezpieczną chmurę obliczeniową w ramach IoT, zarządzanie dużymi zbiorami danych i platformy oprogramowania i aplikacje umożliwiające wykorzystanie danych do określonych zastosowań. Więcej informacji o Grupie Minol-ZENNER na stronie www.minol.de/minol-zenner-gruppe (w języku niemieckim) oraz o Brunata Denmark na stronie www.brunata.com (w języku angielskim).

Grupa Minol-ZENNER

Będąca firmą rodzinną Grupa Minol-ZENNER zajmuje się produkcją i sprzedażą urządzeń pomiarowych na rynku międzynarodowym. Minol Messtechnik W. Lehmann GmbH & Co. KG jest czołowym globalnym dostawcą usług związanych z odczytem liczników dla sektora mieszkaniowego. Firma Minol, posiadająca siedzibę w Leinfelden-Echterdingen koło Stuttgartu utrzymuje swoją pozycję na rynku międzynarodowym za pośrednictwem 20 oddziałów. Oprócz odczytów liczników i rozliczeń kosztów energii Minol oferuje szeroką gamę usług umożliwiających właścicielom nieruchomości obniżenie kosztów obsługi i przestrzeganie zobowiązań ustawowych, takich jak badania wody z instalacji domowych na obecność bakterii Legionella, a także instalacja i konserwacja czujników dymu. ZENNER International GmbH & Co. KG z siedzibą w niemieckim Saarbrücken produkuje i sprzedaje urządzenia pomiarowe z przeznaczeniem na rynki globalne. Wspólnie Minol i ZENNER zatrudniają łącznie ponad 3 200 pracownikami i utrzymują swoją pozycję na rynkach lokalnych za pośrednictwem podmiotów zależnych i partnerów sprzedażowych w ponad 40 krajach.

KONTAKT:

Vianney de La Houpliere

Minol Messtechnik

W. Lehmann GmbH & Co. KG

Nikolaus-Otto-Strasse 25

70771 Leinfelden-Echterdingen, Niemcy

tel. +49 (0)711 94 91 -1198

e-mail: vianney.delahoupliere@minol.com

-

Heidrun Rau / Marie Hertfelder

Communication Consultants GmbH

Engel & Heinz

Breitwiesenstrasse 17

70565 Stuttgart

Niemcy

tel. +49 (0)711 978 93-28 / -46

faks +49 (0)711 9 78 93-44

e-mail: Minol@cc-stuttgart.de

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.07.2018, 10:58
Źródło informacji APA-OTS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ