Newsletter

Wojciech Buczkowski: to był wymagający rok, ale wyniki są zadowalające - wstępne wyniki finansowe Komputronik w 2017 roku

19.07.2018, 14:34aktualizacja: 19.07.2018, 14:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wojciech Buczkowski
Wojciech Buczkowski
Znacznie niższy wynik brutto w porównaniu do ubiegłego roku oraz spadek EBITDA - to dane, które znalazły się we wstępnym podsumowaniu finansowym 2017 roku Komputronik. „To był wymagający rok, ale wyniki są zadowalające. Udało nam się utrzymać wzrost sprzedaży detalicznej i wzrost ogólnej marży” - komentuje wpływ zdarzeń jednorazowych na ostateczne rezultaty Wojciech Buczkowski, prezes Komputronik S.A.

„Uzyskane przez nas w 2017 roku wyniki mogą zaskakiwać. Szczególnie tych, którzy na bieżąco nie śledzą naszych poczynań. Mając jednak na uwadze zdarzenia jednorazowe, które towarzyszyły nam w ubiegłym roku, byliśmy przygotowani na taki obrót sytuacji” - mówi Wojciech Buczkowski, prezes Komputronik S.A.

Zdarzenia jednorazowe Komputronik

7 listopada 2017 roku Grupa Komputronik zawarła w formie aktu notarialnego kompleksową ugodę, która reguluje kwestie sporne z Clean and Carbon Energy S.A. oraz powiązanymi spółkami i osobami. Zawarta ugoda pozwala zakończyć wieloletnie spory, które toczyły się pomiędzy Grupą Komputronik a pozostałymi podmiotami. To istotnie ciążyło Grupie, należy więc to oceniać bardzo pozytywnie.

W związku z wydłużającym się okresem wykonania ugody, nawet do 14 września 2018 roku, może przesunąć się ostateczna data, kiedy na mocy zawartych postanowień ugoda zostanie uznana za wykonaną. Wcześniej Grupa była właścicielem nieruchomości o wartości około 66 mln zł, jednak ze względu na spory prawne, nie można było ich aktywować do celów biznesowych i stanowiły jedynie obciążenie (podatki od nieruchomości). W ramach nowych ustaleń Komputronik pozostał właścicielem lub pozyskał nieruchomości o wartości łącznej około 28,3 mln PLN oraz nabył spółkę Mineralia, dysponującą prawem do osiągania zysków ze wspólnego przedsięwzięcia wydobywczego do kwoty 35 mln PLN. Do czasu zakończenia pełnych badań tego ostatniego aktywa, zgodnie z zasadami międzynarodowych standardów rachunkowości, podlega ono rezerwie na niemal całą jego wartość. Wpływ zaewidencjonowania wszystkich zdarzeń i przeszacowań związanych z ugodą na skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Komputronik był ujemny i wyniósł około - 42,3 mln PLN. W ujęciu jednostkowym obniżenie wyników Komputronik SA wyniosło około -24,8 mln zł. Wskazane zmiany wyników finansowych nie są wywołane ujemnymi przepływami finansowymi.

W 2017 roku Komputronik padł również ofiarą jednorazowych zdarzeń przestępczych. W wyniku kradzieży towarów oraz wyłudzeń przeprowadzonych przez międzynarodową grupę przestępczą, Komputronik stracił 3,4 mln PLN. Po tych wydarzeniach Grupa Komputronik podjęła stosowne działania mające ograniczyć ryzyko takich zdarzeń w przyszłości: zainwestował we wzmocnienie ochrony, kontroli oraz nowoczesnych systemów monitorujących.

Jednorazowe zdarzenia w 2017 roku znacząco wpłynęły na ostateczny wynik odnotowany przez spółkę. Wstępny wynik brutto wyniósł -35,8 mln PLN, jednak wynik ten bez uwzględniania zdarzeń o charakterze jednorazowym wyniósł 10,9 mln PLN. Skonsolidowany wynik EBITDA wyniósł zaś 22,1 mln PLN.

Wzrosty sprzedaży w Komputronik pomimo rynkowego spadku

Ostatnie kwartały to trudny czas dla całego rynku, szczególnie w kategorii laptopów, gdzie obserwuje się bezprecedensowy, silny spadek (18 proc. r/r). W Komputronik kategoria ta stanowiła zwykle ponad 25 proc. sprzedaży wartościowo. Mimo wymagającego otoczenia, Komputronikowi udało się osiągnąć wzrost sprzedaży detalicznej i wzrost ogólnej marży.

„Utrzymanie wzrostu sprzedaży o wartość kilkudziesięciu milionów złotych w porównaniu do roku ubiegłego oraz wzrost średniej marży na sprzedaży pozwala nam pozytywnie patrzeć w przyszłość. Liczymy na możliwość dalszego zwiększania sprzedaży i jej rentowności. Inwestujemy w rozwój e-commerce oraz rozwijamy sieć salonów agencyjnych, doskonale odnajdując się w obszarze omnichannel. W 2017 roku wraz z powiększeniem naszego asortymentu, najęliśmy zewnętrzny magazyn oraz poszerzyliśmy kompetencje naszych pracowników. Wdrożyliśmy również nową strategię marketingową, co również nie zostanie bez znaczenia w kolejnych miesiącach obrachunkowych” - podsumowuje osiągnięte wyniki Wojciech Buczkowski.

W efekcie prowadzonych działań w 2017 roku Komputronik pozyskał 37 proc. nowych unikalnych użytkowników (wg Gemius) oraz 8 proc. więcej klientów w sklepach stacjonarnych. Oferta Komputronik została zasilona o 23 tysiące nowych produktów, a kampanie online miały o 127 proc. odsłon więcej.

Konsekwentny rozwój Komputronik Biznes

Komputronik S.A. konsekwentnie realizuje również strategię związaną z rozwojem spółki Komputronik Biznes. Obecnie Komputronik Biznes realizuje trzy kontrakty w branży Healthcare, w ramach których Komputronik Biznes modernizuje szpitale w Słupcy, Krotoszynie oraz we Wrocławiu, a ich łączna wartość wynosi blisko 80 mln PLN. Komputronik Biznes prowadzi też projekty długoterminowe związane z oustourcingiem druku i outsourcingiem IT, z których przychód kwartalny wynosi już kilka milionów.

Komputronik, jeden z największych i najdłużej działający sklep internetowy w Polsce, posiada prawie 200 placówek stacjonarnych rozmieszczonych w całym kraju. W ofercie Komputronik znajduje się ponad 80 tysięcy produktów kilkuset marek, w tym najnowszy sprzęt komputerowy, oprogramowanie, akcesoria elektroniczne, produkty AGD i RTV oraz produkty z kategorii Komputronik Home. Komputronik jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 roku. Spółka wchodzi w skład grupy kapitałowej Komputronik, do której należy również Komputronik Biznes sp. z o.o., Komputronik API sp. z o.o., Benchmark sp. z o.o., Idea Nord sp. z o.o., Movity sp. z o.o., a także czeska spółka K24 s.r.o. i niemiecka Komputronik GmbH.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.07.2018, 14:34
Źródło informacji Grupa Komputronik
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ