Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: zarzuty i areszt za nielegalną produkcję i sprzedaż środków anabolicznych (komunikat)

19.07.2018, 11:26aktualizacja: 19.07.2018, 11:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące nielegalnej produkcji i handlu środkami anabolicznymi.

Została ujawniona nielegalna wytwórnia

W toku postępowania 10 lipca 2018 roku na polecenie prokuratora funkcjonariusze Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji na terenie województwa mazowieckiego i wielkopolskiego zatrzymali dwóch podejrzanych: 37-letniego Dawida J. oraz 42-letniego Dariusza S.

W wyniku przeprowadzonych 10 lipca 2018 roku czynności w piwnicach domu jednego z podejrzanych ujawniono nielegalną wytwórnię środków anabolicznych. Na jej terenie zabezpieczono dwie profesjonalne linie produkcyjne, wyposażone w specjalistyczną aparaturę, między innymi mieszarkę, tabletkarkę, zgrzewarkę i pakowarkę. Zabezpieczono również wyprodukowanych już około 150 tysięcy sztuk tabletek oraz kilkadziesiąt tysięcy ampułek zawierających środki anaboliczne oraz surowce służące do ich produkcji w ilości pozwalającej na wyprodukowanie około 2,5 miliona sztuk tabletek.

Zabezpieczonych zostało także kilkanaście telefonów komórkowych, komputery oraz pieniądze w kwocie 60 tysięcy złotych i dwa samochody o szacunkowej wartości około 235 tysięcy złotych. Zabezpieczono również międzynarodową przesyłkę kurierską z ukrytymi pieniędzmi w kwocie 31 tysięcy euro, które miały być rozliczeniem za zakup sterydów.

W czynnościach brali udział także strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 Poznań-Krzesiny, którzy zabezpieczali teren działań oraz ujawnione substancje.

Grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej prokurator ogłosił im zarzuty.

Dawid J. podejrzany jest o wprowadzenie do obrotu środków anabolicznych androgennych o wartości rynkowej nie mniejszej niż 300 tysięcy złotych. Były one produktami leczniczymi w rozumieniu przepisów ustawy z 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne, a podejrzany nie posiadał pozwolenia na ich dopuszczenie do obrotu. Do popełnienia tego czynu doszło w okresie od grudnia 2017 roku do marca 2018 roku. Chodzi o przestępstwo z art. 124 ustawy z 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne, które zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo do 2 lat pozbawienia wolności.

Dawid J. podejrzany jest także o przechowywanie, w celu wprowadzenia do obrotu produktów leczniczych, nie posiadając pozwolenia na ich dopuszczenie do obrotu. Podejrzany podjął także działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania produktów leczniczych bez wymaganego zezwolenia. Swoim zachowaniem Dawid J. zmierzał do sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, poprzez wyrabianie i wprowadzanie do obrotu środków farmaceutycznych nie odpowiadających obowiązującym warunkom jakości. Do wystąpienia tego niebezpieczeństwa nie doszło tylko z uwagi na czynności podjęte przez funkcjonariuszy Policji i zabezpieczenie tych środków. Chodzi o przestępstwo z art. 124 i 125 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne i z art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 165 par. 1 pkt 2 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Natomiast Dariuszowi S. zostały przedstawione dwa zarzuty dotyczące usiłowania przemytu, z terytorium jednego z krajów Unii Europejskiej, środków anabolicznych androgennych o wartości co najmniej 500 tysięcy złotych oraz wprowadzania do obrotu tych środków o wartości co najmniej 300 tysięcy złotych.

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował podejrzanego Dawida J. na okres 3 miesięcy. Natomiast wobec podejrzanego Dariusza S. prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ zjt/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.07.2018, 11:26
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ