Newsletter

Nauka i technologie

MŚ: o kluczowej roli lasów na komitecie FAO (komunikat)

17.07.2018, 16:17aktualizacja: 17.07.2018, 16:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Wiceminister Sławomir Mazurek przewodniczył polskiej delegacji na 24 posiedzeniu Komitetu ds. Leśnictwa (COFO) FAO oraz 6 Globalnym Tygodniu Leśnym w Rzymie.

Od 16 lipca Rzym stał się centrum międzynarodowego dialogu o lasach. Wiceminister Mazurek otwierając wydarzenie zwrócił uwagę na wielofunkcyjność lasów w Polsce.

Lasy stanowią znaczącą część powierzchni Polski. Jest to również ważny aspekt gospodarczy. Szacuję się, że ponad 300 tysięcy osób znalazło zatrudnienie w sektorze leśnym i przemyśle drzewnym – przypomniał wiceminister.

Podczas ceremonii otwarcia wiceminister wspomniał również o kluczowej dla rozwoju kraju roli lasów.

Lasy są nie tylko naszym naturalnym skarbem, ale również filarem rozwoju kraju. Naszym obowiązkiem jest zarządzanie nimi w sposób właściwy i zrównoważony. Dlatego w Polsce realizujemy tak wiele projektów związanych z sektorem leśnym – powiedział Sławomir Mazurek.

W ramach COFO wiceminister środowiska odbył liczne bilateralne rozmowy m.in. z Prezydentem Sri Lanki Maithripala Sirisena, Minister Gospodarki Leśnej Republika Konga Rosalie Matondo i wicedyrektorem FAO Danielem Gustafsonem.

Wiceminister Mazurek spotkał się również z delegacją USA pod przewodnictwem Victorii Christiansen Dyrektora Lasów Państwowych. Podczas spotkania szczegółowo omówiona została kwestia roli lasów na szczycie klimatycznym COP24.

Lasy a neutralność klimatyczna

Bardzo ważnym elementem COFO i Szóstego Globalnego Tygodnia Leśnego był panel dyskusyjny dotyczący wdrażania art. 5 Porozumienia paryskiego i osiągania neutralności klimatycznej przez lasy. Oprócz wiceministra wzięła w nim udział Minister Gospodarki Leśnej Republika Konga Rosalie Matondo, Minister Środowiska i Leśnictwa Indonezji Siti Nurbaya Bakar oraz Beth MacNeil z kanadyjskiej służby leśnej.

Wiceminister w swojej odpowiedzi na pytania wskazał na budownictwo drewniane jako ważny element realizacji Porozumienia paryskiego.

Naszym celem jest stworzenie warunków umożliwiających rozwój budownictwa drewnianego w Polsce. Ta kwestia jest bardzo ważna w kontekście piątego artykułu. Budownictwo drewniane poprawia ogólny bilans węglowy, promuje energooszczędne budownictwo oraz łagodzi zmiany klimatu, ponieważ jest to ważny rezerwuar węgla - powiedział wiceminister.

Tematem rozmowy była również organizacja COP24 w Polsce.

Mamy świadomość, że nie ma przyszłości bez walki ze zmianami klimatu, ale nie ma też przyszłości bez lasów. Dlatego rozpoczęty dziś dialog dot. roli i wielofunkcyjności będzie kontynuowany podczas szczytu w Katowicach - podkreślił wiceminister środowiska.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.07.2018, 16:17
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii