Newsletter

Małopolskie Spotkania z Folklorem: dzielenie się kulturą, budowanie związków ponad granicami

17.07.2018, 12:03aktualizacja: 17.07.2018, 12:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem fot.1
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem fot.1
„Życie jest twoją kulturą. Kultura jest twoim życiem. Podziel się folklorem” - to hasło przewodnie piątej edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem w podkrakowskich Myślenicach. Trwający osiem dni festiwal to feeria barw, smaków, dźwięków i głosów z różnych zakątków świata. W tegorocznej edycji mieszkańcy różnych krajów Azji, Ameryki Południowej i Europy prezentują taniec, muzykę, śpiew i kuchnię charakterystyczną dla ich rdzennych miejsc. Sobota była kulminacyjnym dniem Spotkań.

„Festiwalowy program jest wypełniony wydarzeniami, których celem jest pokazanie, jak bardzo różnorodna jest kultura i jak może być fascynująca. Pięć lat temu zdecydowaliśmy, że chcemy się podzielić ze światem naszą kulturą ludową. Tu w Małopolsce; tu w Myślenicach. Przyjęliśmy już setki artystów z najdalszych zakątków świata. (…) Inspirujemy, edukujemy. Pokazujemy świat, w którym można się pięknie różnić” - powiedział PAP Piotr Szewczyk, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Przez ponad tydzień w różnych miejscach w Myślenicach odbywają się koncerty muzyki świata, warsztaty taneczne i rękodzielnicze; trwa również plenerowe kino festiwalowe, w którym wyświetlane są filmy poświęcone szeroko pojętej tematyce etnicznej. W ramach cyklu „Etnospotkania” odbywają się również dyskusje z podróżnikami i badaczami kultur. W sobotę odbył się również happening „Smaki Świata”, podczas którego można było spróbować regionalnych dań z najdalszych zakątków świata.

„Jesteśmy już drugi na raz Festiwalu. To piękna inicjatywa, która fantastycznie pokazuje bogactwo kulturowe na świecie - powiedziała PAP Michelle z Indonezji. - Jesteśmy tu z naszym zespołem tanecznym Seni Gerak Budaya Amertha Bhavani, który wraz z grupą studentów założyliśmy na wydziale ekonomii Uniwersytetu Indonezyjskiego w Dżakarcie po to, by kultywować tradycyjne tańce z naszego regionu. Chcemy się dzielić tym, co wartościowe, a co powoli zanika w pędzie rozwoju gospodarczego na całym świecie” - dodała. W trakcie „Smaków Świata” goście z Indonezji częstowali uczestników happeningu m.in. orzeźwiającą zupą owocową z winogronami i mango, a także popularnym w Indonezji daniem „nasi goreng”.

David, tancerz i muzyk z Kolumbii powiedział PAP, że w trakcie festiwalu wraz ze swoim zespołem pokazuje najważniejszy taniec w jego kraju: cumbię. 28 tancerek i tancerzy oraz muzyków ubranych jest na scenie w kolorowe stroje, symbolizujące różnorodność regionalną Kolumbii. „Mieszkańcy Myślenic i wszyscy, którzy oglądają nasze występy, są bardzo życzliwi. Myślę, że Festiwal pozwala choć w przenośni zmniejszyć dystans między ludźmi z różnych krajów” - powiedział.

W sobotę nie zabrakło również wątków polskich. W trakcie happeningu kulinarnego dania z regionu małopolskiego serwowały panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie (gm. Myślenice). „Głównym celem naszego stowarzyszenia jest wspieranie kobiet na wsiach we wszelkich działaniach; propagujemy tez tradycję i kulturę wsi - powiedziała PAP Agnieszka Węgrzyn, prezeska Stowarzyszenia. - Co roku jesteśmy na Festiwalu, przygotowujemy polskie potrawy, m.in. barszcz na zakwasie buraczanym z pasztecikami, domowe wędliny. Serwujemy też domowe ciasta i kawę zbożową. Zabawne jest to, że koledzy z Indonezji, którzy są tutaj obok, początkowo nie byli przekonani do tej naszej kawy, a teraz przychodzą po dolewki. Smakują im również nasze ciasta z sezonowymi owocami. Nie chcą natomiast się przekonać do kiszonych ogórków i zakwasu z buraków” - mówiła z rozbawieniem Agnieszka Węgrzyn.

O godz. 15:00 ulicami Myślenic miała przejść parada z kolorowo ubranymi uczestnikami festiwalu; plany jednak pokrzyżowała burza. Mimo to już godzinę później na myślenickim rynku występem grupy „Woda na Młyn” z Warszawy rozpoczął się koncert. W jego trakcie reprezentanci kolejnych krajów prezentowali tradycyjne etniczne pieśni i tańce.

W tegorocznych Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem biorą udział reprezentanci: Indii, Indonezji, Kolumbii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Zimbabwe, a także Polski. Do środy, 18 lipca, w programie przewidziano jeszcze liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncerty, a także pokazy filmowe. Szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.festival.myslenice.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.07.2018, 12:03
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ