Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni (komunikat)

24.06.2018, 23:50aktualizacja: 24.06.2018, 23:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

- Zrobimy wszystko, żeby jak najszybciej polska Marynarka Wojenna dysponowała jak najlepszym sprzętem. Sprzętem takim, który daje gwarancje bezpieczeństwa. Marynarka Wojenna jest ważna dla niepodległości Polski, ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i Polakom – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas święta Marynarki Wojennej.

W niedzielę w Gdyni, z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej odbyły się główne uroczystości związane z obchodami święta Marynarki Wojennej. Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia Pomnika Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki.

Podczas swojego wystąpienia minister Błaszczak poinformował, że budowa okrętu patrolowego Ślązak właśnie dobiega końca.

- Podjąłem ostatnie decyzje związane z wdrożeniem tego okrętu do służby w Marynarce Wojennej – powiedział.

Minister poinformował również, że podjęta została decyzja dotycząca przeniesienia Dowództwa Marynarki Wojennej do Gdyni.

- Polska Marynarka Wojenna wymaga modernizacji sprzętowej. To jest proces, który jest realizowany dopiero teraz dlatego, że nasi poprzednicy nie dopełnili swoich obowiązków. (…) Wyprodukowanie okrętu podwodnego zajmuje od 5 do 7 lat. A więc te decyzje powinny zostać podjęte w roku 2011. My jesteśmy w fazie finalnej podejmowania decyzji. Rozmawiam z naszymi partnerami. W ostatni piątek prowadziłem rozmowę z jednym z nich. Podobne rozmowy odbyły się w poprzednim tygodniu. Zbliżamy się do finału. Uważamy, że Marynarka Wojenna stanowi ważne ogniwo w systemie bezpieczeństwa państwa – podkreślał szef MON.

Na zakończenie wystąpienia minister podziękował marynarzom za wytrwałość, ofiarność, zaangażowanie, determinację i codzienną służbę.

- Polska Marynarka Wojenna, w znaczeniu infrastrukturalnym wymaga odbudowy i to dzieło musi zostać zrealizowane. Obiecuję ludziom polskiego morza, polskim marynarzom, że będę w tym zakresie - jako zwierzchnik sił zbrojnych - ze wszelkich sił współdziałał z dowództwem Marynarki Wojennej i ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem – powiedział w czasie uroczystości prezydent Andrzej Duda.

W trakcie uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył st. mar. Konradowi Romańczukowi medal „Za ofiarność i odwagę”, a minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak akt mianowania na wyższy stopień wojskowy. Starszy marynarz Konrad Romańczuk 31 maja uratował nastoletniego chłopca, który tonął w Bałtyku w okolicach Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku.

# # #

Po południu na Bałtyku zorganizowana została parada morska i lotnicza. Wśród okrętów, które wzięły udział w pokazie, poza polskimi jednostkami, znalazły się także okręty zaproszonych państw, w tym m.in. amerykański okręt desantowy USS Oak Hill, niemiecka korweta F261 Magdeburg oraz dwa francuskie niszczyciele min FS L'Aigle.

# # #

W trakcie pobytu w Gdyni Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się z dowódcą amerykańskich sił morskich w Europie adm. James’em Foggo.

# # #

28 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. Jej pierwsze jednostki powstały w Modlinie. W skład Flotylli Rzecznej, Oddziału Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego weszli marynarze z byłych flot zaborczych. To właśnie marynarze z Batalionu Morskiego wspólnie z gen. Józefem Hallerem dokonali 10 lutego 1920 roku symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.06.2018, 23:50
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ