Newsletter

MPiT: polski biznes w Izraelu (komunikat)

20.06.2018, 13:55aktualizacja: 20.06.2018, 13:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Ponad 200 przedsiębiorców z Polski i Izraela uczestniczyło w Polsko-Izraelskim Forum Gospodarczym. – Zainteresowanie wydarzeniem przerosło nasze oczekiwania. To pokazuje, jak duża była potrzeba tego typu spotkania – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która przewodniczy misji gospodarczej polskiego biznesu do Izraela.

19 czerwca br. w Tel Awiwie upłynął pod znakiem polsko-izraelskiej współpracy gospodarczej. Honorowy patronat nad Forum objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Gospodarki i Przemysłu Izraela. Organizatorami wydarzenia były: Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polsko-Izraelska Izba Gospodarcza oraz Federacja Izraelskich Izb Gospodarczych.

- To największe dotychczas wydarzenie biznesowe Polski i Izraela. Co istotne spotkali się przede wszystkim przedsiębiorcy z obydwu krajów. Jesteśmy dla siebie interesującymi partnerami. Cieszy mnie szczególnie to, że nasze firmy chcą ze sobą współpracować również w dziedzinie nowych technologii. Jestem przekonana, że Forum już niedługo przyniesie wymierne efekty i ciekawe projekty biznesowe.- powiedziała minister Emilewicz otwierając Forum.

Forum podzielono tak, by jak najwięcej czasu przeznaczyć na indywidualny kontakt polskich i izraelskich firm. Dlatego zdecydowaną jego część stanowił tzw. newtorking. Co więcej, każdy przedsiębiorca z Polski miał partnera po stronie izraelskiej z branży, w której działa. Do Izraela pojechali przedstawiciele takich sektorów jak: chemia, produkty kosmetyczne, żywność, rozwiązania IT/ICT, inteligentny transport.

Podczas Forum podpisano trzy umowy. Pierwsza między LOT a izraelską linią lotniczą El Al. Kolejną między Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Federacją Izraelskich Izb Gospodarczych. Stronami trzeciej umowy są Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Rozwoju Przemysłu, Start-up Nation Central oraz CREATORS IDEAtion.

Podpisany list intencyjny to potwierdzenie, że pierwsze polskie porozumienie z liderami innowacji – Start-Up Nation Central oraz CREATORS IDEAtion, jest coraz bliższe realizacji. Efektem współpracy ze startupami będzie wskazanie im obszarów, w których innowacje i istniejące technologie są szczególnie potrzebne oraz wspieranie startupów zdolnych odpowiedzieć na te potrzeby. Dzięki temu stworzy się przestrzeń do transferu wiedzy i innego sposobu myślenia o innowacjach oraz ich znaczenia dla gospodarki. – BGK jest kluczową instytucją dla realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która między innymi zakłada zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Zależy nam na inicjowaniu kontaktów miedzy biznesem, a sektorem publicznym – powiedział członek zarządu BGK Wojciech Hann.

Polskie Linie Lotnicze LOT i izraelski EL AL podpisały memorandum rozpoczynające współpracę w zakresie sprzedaży, operacji i szkolenia. Porozumienie ma doprowadzić do podpisania umowy code-share oraz zbadania innych obszarów potencjalnego partnerstwa, żeby wzmocnić relacje między Izraelem a Polską w interesie obu społeczności.

- Izrael i Polskę łączy długa i wspaniała historia współpracy i partnerstwa. Bardzo się cieszę mogąc w imieniu LOT-u podpisać memorandum z EL AL, jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej niezawodnych linii lotniczych na świecie. Od tego momentu będziemy pracować ręka w rękę by wykorzystać wszystkie synergie między naszymi liniami. W ten sposób zaoferujemy naszym pasażerom jeszcze lepszy serwis i usługi, znacząco przyczyniając się do rozwoju relacji między naszym krajami – mówi Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT. – LOT i EL AL są podobne w wielu aspektach, m.in. floty, siatki połączeń czy skali wykonywanych operacji. Od początku rozmów na temat potencjalnego partnerstwa, współpraca wydawała nam się naturalna i nie mieliśmy wątpliwości, że powinniśmy ją nawiązać dla dobra naszych pasażerów – dodaje.

Porozumienie między PAIH a Federacją Izraelskich Izb Handlowych (The Federation of Israeli Chambers of Commerce) zakłada ścisłą współpracę obu instytucji m.in. w obszarze wymiany informacji gospodarczych, kooperacji w projektach badawczych, organizacji wystaw i targów, a także obsłudze biznesu z obu krajów.

Tego samego dnia minister Emilewicz rozmawiała z przedstawicielami Izraelskiej Agencji Lotów Kosmicznych oraz producenta samolotów, Israeli Aerospace Industries.

– 5 lat temu Polska miała niespełna 30 podmiotów gospodarczych, które identyfikowały siebie jako branża kosmiczna. Dziś jest ich ponad 300, z których większość to małe i średnie firmy. W przestrzeń kosmiczną poleciało dotychczas około 80 polskich elementów i urządzeń. Symbolicznie można stwierdzić, że polska flaga znajduje się na wszystkich planetach i innych ciałach kosmicznych w naszym układzie – wliczając w to lądowanie na najdalszym obiekcie, czyli Tytanie księżycu Saturna w ramach misji Cassini-Huyghens czy pierwsze w historii lądowanie na komecie w ramach misji Rosetta – mówiła minister wskazując, że jest potencjał do współpracy polskiej i izraelskiej branży kosmicznej.

Dzień wcześniej, czyli 18 czerwca, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii wzięła udział w oficjalnym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Tel Awiwie. – Wyszukujemy wszelkie okazje biznesowe dla polskich firm oraz asystujemy im na każdym etapie realizowania projektów w Izraelu – wyjaśnia Zofia Nojszewska, kierownik izraelskiego Biura Handlowego PAIH. Biuro ma również pomóc wytypować oraz pozyskać dla Polski zaawansowane technologicznie projekty inwestycyjne izraelskich firm.

W poniedziałek odbyła się też ceremonia podpisania porozumienia o współpracy w dziedzinie innowacyjności Grupa Wyszehradzka-Izrael – Memorandum of Understanding. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem będzie szkoleniowy projekt dedykowany wyszehradzkim start-upom, który zostanie zrealizowany w Izraelu. Celem tej inicjatywy jest weryfikacja i zwiększenie potencjału rynkowego start-upów z krajów V4. Istotą projektu jest uzyskanie przez młodych przedsiębiorców praktycznej wiedzy i narzędzi pozwalających na budowę innowacyjnej firmy.

Natomiast dziś minister Jadwiga Emilewicz spotka się z ministrem gospodarki Izraela Eli Cohenem oraz przedstawicielami Knesetu: wiceprzewodniczącym Knesetu, przewodniczącym polsko-izraelskiej grupy w Knesecie Hilikiem Barem oraz z szefem Komisji Knesetu do spraw Nauki i Technologii Uri Maklevem.

– Pogłębianie relacji gospodarczych i nowe kierunki współpracy to tematy, o których będziemy rozmawiać. Główne obszary, w których Polska i Izrael mogą zacieśnić współpracę, to innowacje i nowoczesne technologie, w tym cyberbezpieczeństwo. Potęga gospodarcza Izraela powstała dzięki inwestycjom w nowe technologie. Kraj ten jest dziś drugą na świecie najbardziej innowacyjną gospodarką tuż po Stanach Zjednoczonych. Przekonujemy naszych przedsiębiorców, że warto i opłaca się być innowacyjnym. Jako przykład wskazujemy przede wszystkim Izrael – poinformowała Jadwiga Emilewicz.

Od 2009 r. Polska odnotowuje dodatnie saldo w wymianie handlowej z Izraelem. Według danych GUS, obroty handlowe Polski z Izraelem w 2017 r. wyniosły 1017,7 mln dolarów (+10,5%). W 2016 r. osiągnęły 918,4 mln dolarów. Łączne obroty w handlu towarami powinny w 2018 r. przekroczyć 1 mld euro. Jest to – obok Arabii Saudyjskiej – najwyższy wskaźnik dla regionu Bliskiego Wschodu.

Popołudnie upłynie na spotkaniu z akceleratorami innowacji MassChallenge, OurCrowd i JNext.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.06.2018, 13:55
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ