Newsletter

Nagroda Europa Nostra 2018 dla projektu EPICO - European Protocol in Preventive Conservation

25.05.2018, 16:20aktualizacja: 25.05.2018, 16:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EPICO - badania w Stupinigi, fot. R. Genta
EPICO - badania w Stupinigi, fot. R. Genta
Nagroda Unii Europejskiej Europa Nostra 2018, najważniejsze wyróżnienie w Europie za osiągnięcia w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego, dla projektu EPICO - European Protocol in Preventive Conservation.

Projekt miał na celu opracowanie uniwersalnej metodologii służącej opiece prewencyjnej nad kolekcjami eksponowanymi w siedzibach historycznych i muzeach rezydencjalnych. Badacze z Wersalu, Venaria Reale i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie współpracujący w Sieci Europejskich Rezydencji Królewskich analizowali związek pomiędzy stanem zachowania obiektów zabytkowych a środowiskiem, w którym one się znajdują, biorąc pod uwagę architekturę, wystrój wnętrz i warunki klimatyczne, a także społeczną i edukacyjną rolę historycznej rezydencji.

Takie całościowe podejście może być wskazówką dla osób opiekujących się podobnymi kolekcjami, pomocną w ocenie sytuacji i w podejmowaniu odpowiednich decyzji dotyczących ochrony dziedzictwa. W opinii jury Nagrody Europa Nostra program EPICO prezentuje wzorce postępowania służące racjonalnej polityce ochrony zabytków, bazującej na zrównoważeniu konserwacji prewencyjnej i renowacji.

Żywa i ekwiwalentna wymiana wiedzy i doświadczeń między specjalistami z Francji, Polski i Włoch oraz publikacja materiałów wypracowanych w projekcie (EPICO - Metody ewaluacji stanu kolekcji w siedzibach historycznych, [w:] CRONACHE 7, Genua 2017) w czterech językach (angielskim, francuskim, włoskim, polskim) jest dowodem na potencjał i wartość europejskiej współpracy.

Ważnym podsumowaniem projektu EPICO była międzynarodowa konferencja „La conservation préventive dans les demeures historiques et les châteaux-musées : méthodologies d’évaluation et applications” zorganizowana w Wersalu w dniach 29 XI – 1 XII 2017 roku. Uczestnikami konferencji byli światowej sławy eksperci z dziedziny prewencji konserwatorskiej.

Partnerzy:

  • Sieć Europejskich Rezydencji Królewskich ARRE,
  • L'Établissement public du château, du musée et du domaine national de Versailles (koordynator),
  • Centre de recherche du château de Versailles,
  • Fondazione Centro per la Conservazione e il Restauro dei Beni Culturali “La Venaria Reale”,
  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

O projekcie

www.europeanroyalresidences.eu/event/epico

www.wilanow-palac.pl/nagroda_europa_nostra_2018_dla_projektu_epico.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.05.2018, 16:20
Źródło informacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ