Newsletter

Zdrowie i styl życia

„Sportowcy dla Niepodległej” - premiera książki

21.05.2018, 16:45aktualizacja: 21.05.2018, 16:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

fot. Marcin Łobaczewski/Instytut Łukasiewicza (1)
fot. Marcin Łobaczewski/Instytut Łukasiewicza (1)
„Jubileusz stulecia odzyskania niepodległości to czas, kiedy przypominamy wydarzenia i ludzi, którzy walczyli o wolność. Obok wielkich przywódców politycznych i dowódców wojskowych warto pamiętać również o sportowcach zasłużonych dla niepodległości” - mówiły Aleksandra Wójcik i Magdalena Stokłosa, autorki książki „Sportowcy dla Niepodległej”, wydanej przez Instytut Łukasiewicza dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jak tłumaczyły autorki, wartości patriotyczne i troska o losy Polski w momentach największej próby łączyły wszystkich, bez względu na wykonywany zawód czy pozycję społeczną. Wielu wybitnych polskich sportowców w chwili wybuchu II wojny światowej porzuciło swoje wygodne życie, by stanąć do walki albo angażować się w pomoc rodakom.

W książce przypomniano wielkich sportowców okresu międzywojennego, m.in. Janusza Kusocińskiego (złotego medalistę igrzysk w Los Angeles w 1932 r.) i Halinę Konopacką (złotą medalistkę igrzysk w Amsterdamie w 1928 r.). Zaprezentowano także nieco zapomnianych ówczesnych mistrzów, zasłużonych dla niepodległości: Helenę Marusarzównę, Witalisa Ludwiczaka czy Leszka Lubicza-Nycza. Wszystkie te postaci łączy jedno: żarliwy patriotyzm i miłość do ojczyzny. Bohaterowie aren sportowych II RP ginęli w kampanii wrześniowej, katyńskim lesie, pod Monte Cassino, w Powstaniu Warszawskim, niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych. Ci, którzy przeżyli, przez lata dawali świadectwo prawdzie i pielęgnowali pamięć o trudnych czasach.

Dnia 21 maja w Centrum Prasowym PAP odbyła się premiera książki. W spotkaniu - obok autorek i prezesa Instytutu Łukasiewicza, Macieja Zdziarskiego - udział wzięli m.in. Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego i członek Zarządu PKOl oraz Jan Kowalski, dyrektor biura Programu „Niepodległa”.

„Wyniki, rekordy i emocje, które towarzyszą zawodom sportowym, wpisują się w naszą wielką historię ostatnich stu lat. Sport był naszą przestrzenią wolności - nawet kiedy nie mogliśmy jej otwarcie manifestować” - podkreślał Wojciech Kolarski, który pełni funkcję pełnomocnika Prezydenta RP ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. „Trudno wyobrazić sobie odzyskanie niepodległości bez udziału młodych polskich sportowców - zawodników Sokoła, Związku Strzeleckiego” - mówił Ryszard Czarnecki, podkreślając, że w czasie II wojny światowej wybitni sportowcy ginęli z rąk Niemców i Sowietów.

Autorki książki przejrzały setki archiwalnych gazet, wspomnień i biografii bohaterów książki. Zgromadziły archiwalne zdjęcia, które na potrzeby publikacji zostały poddane cyfrowej koloryzacji. Dzięki temu sportowcy i ich często dramatyczne losy wydają się nam dziś jeszcze bliższe.

Książka trafiła m.in. do uczniów szkół średnich o profilu sportowym i uczestników olimpiad młodzieżowych oraz instytucji państwowych odpowiedzialnych za obchody jubileuszu, z Kancelarią Prezydenta RP i biurem Programu „Niepodległa” na czele. Partnerem projektu jest Poczta Polska. Więcej informacji: www.sportowcydlaniepodleglej.pl.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.05.2018, 16:45
Źródło informacji Instytut Łukasiewicza
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii