Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej ws. podatku VAT (komunikat)

25.04.2018, 17:22aktualizacja: 25.04.2018, 17:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej, która naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie podatku VAT w kwocie przekraczającej 41 milionów złotych

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa karne i karne skarbowe w związku z obrotem tekstyliami w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej.

Jak ustalono w toku postępowania grupa przestępcza działała w okresie od stycznia 2017 roku do lutego 2018 roku w Wólce Kosowskiej oraz w innych miejscach na terenie województwa mazowieckiego. Wśród członków grupy byli zarówno obywatele Polski, jak i Wietnamu.

Zatrzymany księgowy i osoba odpowiedzialna za finanse grupy

Zatrzymania nastąpiły w ramach wielowątkowego i wieloosobowego śledztwa Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prowadzonego w Wydziale II do Spraw Przestępczości Finansowo – Skarbowej wraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, a także przy stałej współpracy z funkcjonariuszami z Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Olsztynie.

Obecnie zatrzymano obywatela Polski, który w strukturze grupy pełnił rolę księgowego oraz obywatela Wietnamu, zajmującego się kwestiami finansowymi grupy. Podejrzanych przewieziono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie zostaną wykonane z ich udziałem czynności procesowe oraz podjęte będą decyzje w przedmiocie zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych.

Przestępczy proceder

Grupa przestępcza czerpała korzyści z popełniania przestępstw karnych i karnych skarbowych, które polegały na przedstawianiu w deklaracjach podatku od towarów i usług VAT-7, składanych we właściwych urzędach skarbowych, danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym w zakresie podatku należnego oraz naliczonego. Zgromadzone dowody pozwalają na uznanie, że ujawniony proceder związany był z nierzetelnie wystawianymi fakturami VAT, w których zawyżano transakcje sprzedaży jak też z nieprawdziwymi fakturami VAT, dokumentującymi sprzedaż faktycznie nie mającą miejsca.

W wyniku tych działań narażano Skarb Państwa na uszczuplenie podatku VAT w wielkiej wartości, która obecnie szacowana jest jako przekraczająca 41 milionów złotych oraz próbowano udaremnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków pieniężnych w łącznej kwocie co najmniej 23 milionów 300 tysięcy złotych. Celowi temu służyło między innymi dokonywanie wypłat gotówkowych z rachunków spółek wykorzystywanych w ramach działań grupy, które związane były między innymi z obrotem tekstyliami.

Sprawcom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności

Podejrzanym zarzuca się przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa podatkowe, nierzetelne prowadzenie rejestru sprzedaży i zakupu VAT, a także czyn zabroniony określany mianem „prania brudnych pieniędzy”, spenalizowany w art.299§1 i §5 Kodeksu karnego.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10 oraz kara grzywny. Ponadto sprawcom grozi przepadek przedmiotów i korzyści pochodzących z przestępstw lub ich równowartość.

Przeszukano 35 miejsc na terenie Mazowsza

Czynności zatrzymania połączone były z przeszukaniem 35 miejsc na terenie Mazowsza, celem zabezpieczenia rzeczy mogących stanowić dowody w sprawie lub podlegających zajęciu w celu zabezpieczenia kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym, przepadku, środków kompensacyjnych albo roszczeń o naprawienie szkody.

Prokuratura Regionalna w Warszawie gromadzi liczne dowody oraz realizuje czynności zmierzające do ustalenia pozostałych osób i podmiotów gospodarczych mających związek z ujawnionymi przestępstwami oraz pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.04.2018, 17:22
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ