Newsletter

Gróbarczyk: chcemy coraz większego przetwórstwa ryb w Polsce

25.04.2018, 16:54aktualizacja: 25.04.2018, 16:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polityka, którą chcemy realizować, to coraz większe przetwórstwo ryb w Polsce - powiedział w Brukseli minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister przebywa w stolicy Belgii w związku trwającymi do czwartku największymi na świecie targami owoców morza i ryb SeaFood Expo Global, na których polscy przetwórcy promują krajowe produkty.

"Polityka, którą chcemy realizować, jest całkowicie zgodna z koncepcją przetwórców, czyli coraz większe przetwórstwo w Polsce, rozwój produkcji ryb i zwiększanie możliwości eksportowych oraz poszukiwań surowca" – oświadczył Gróbarczyk. Jego zdaniem, polska branża przetwórstwa rybnego ma ogromne możliwości do coraz większego zaznaczania swojej obecności na świecie.

Jak wynika z szacunków Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, w 2017 r. podmioty przetwarzające ryby w Polsce wyprodukowały ok. 525 tys. ton produktów o wartości 11 mld zł. Daje to naszemu krajowi czwarte miejsce wśród największych przetwórców rybnych w Europie. Sektor w ostatnich latach znacząco rozwinął swój potencjał przede wszystkim dzięki funduszom unijnym.

Jak zauważył Gróbarczyk, przetwórstwo ryb "istnieje w zasadzie w każdym miejscu" na Pomorzu, a firmy przetwórcze znajdują się również w centrum Polski i na południu. "Wykorzystujemy niszę, która pojawiła się na świecie, w Europie. Wypełniamy ją i realizujemy w ten sposób rozwój w ramach rozwoju gospodarczego" – zaznaczył minister.

Mówiąc o polskim stoisku na targach w Brukseli powiedział, że w tym roku jest faktycznie z niego dumny. "Pod polskim szyldem mogą się prezentować krajowi przetwórcy, mogą świadczyć o swojej potędze w przetwórstwie, ale przede wszystkim reklamujemy kraj, który liczy się na arenie międzynarodowej w tej branży" – podkreślił minister.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że Polska prowadzi "niezwykle restrykcyjną politykę" w zakresie wykorzystania kwot połowowych i ochrony ekologicznej Bałtyku.

Trwające do czwartku targi Seafood Expo Global w Brukseli to największe na świecie wydarzenie w dziedzinie handlu rybami i owocami morza. Jak szacują organizatorzy, ekspozycję odwiedzi ponad 26 tys. nabywców, dostawców i ekspertów z ponad 140 krajów.

Polska obecność na targach współfinansowana jest z Programu Operacyjnego Ryby i Morze na lata 2014-2020. Jednym z wystawców jest Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, która prezentuje ryby bałtyckie: szprotki, śledzie, dorsze czy flądry. Wśród polskich wystawców są też zakłady mające w swoim asortymencie ryby spoza Bałtyku, które trafiają do Polski z innych akwenów i są tu przetwarzane.

Wspólnie z Kołobrzeską Grupą Producentów Ryb współwystawcami na SeaFood Expo Global są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 25.04.2018, 16:54
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ