Newsletter

MPiT: Polska wspiera przedsiębiorców w trudnościach! (komunikat)

24.04.2018, 14:59aktualizacja: 24.04.2018, 14:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Blisko 200 wspieranych przedsiębiorstw, 7 konsultantów oraz 76 Mentorów – przedsiębiorców, którzy bezinteresownie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem – to efekty europejskiego projektu Early Warning Europe realizowanego w ramach Polityki Nowej Szansy przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Fundację Firmy Rodzinne.

Polityka Nowej Szansy to, koordynowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, program rozwoju, który w sposób kompleksowy zajmuje się problematyką zarządzania przedsiębiorstwem w sytuacji kryzysowej oraz zagadnieniami związanymi z likwidacją przedsiębiorstw i wsparciem w podejmowaniu ponownej działalności gospodarczej po doznaniu przez przedsiębiorcę porażki biznesowej. Early Warning – to system wczesnego ostrzegania, który jest jednym z istotnych zadań realizacji polityki wsparcia przedsiębiorczości zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.

- Najbardziej wartościowy rozwój gospodarki, to rozwój stabilny i zrównoważony. Jego tempo i jakość zależy zaś w dużej mierze od kondycji finansowej firm. Musimy zatem zadbać o to, aby firmy doznające trudności, a mające szansę na wyjście z kryzysu, nie zmierzały prosto do likwidacji. Trzeba dać im szansę i możliwość odbicia. Celem programu Polityki Nowej Szansy było przygotowanie podstaw do stworzenia kompleksowego systemu wsparcia przedsiębiorców w kryzysie na różnych jego etapach – powiedział Marcin Ociepa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Wiceszef resortu podkreślił wagę wspólnego projektu PARP i Fundacji Firmy Rodzinne: - Early Warning Europe świetnie w te założenia się wpisuje. Projekt ma zapewnić przedsiębiorcom, którzy stoją u progu sytuacji kryzysowej, spersonalizowane wsparcie o charakterze mentoringowym.

– Projekt Early Warning Europe realizowany jest w czterech krajach pilotażowych: Grecji, Hiszpanii, Włoszech i Polsce. Sama koncepcja projektu, w którym przedsiębiorcy pomagają innym przedsiębiorcom, narodziła się dziesięć lat temu w Danii. Dotychczas, Duńczykom udało się pomóc ponad pięciu tysiącom firm. Pamiętajmy, że uratowana firma to nie tylko realna korzyść dla jej właściciela, ale także zachowane miejsca pracy i niższe niezapłacone zobowiązania – mówi Magdalena Kleim z Europejskiej Agencji EASME, odpowiedzialnej za wdrażanie projektu na poziomie europejskim.

Dziś wszyscy uczymy się i czerpiemy z doświadczeń Danii, a także Belgii i Niemiec, krajów, które system wczesnego ostrzegania wdrożyły w swoich krajach, i które w tym projekcie pełnią rolę mentorów. Docelowo, z możliwości jakie daje EWE, ma skorzystać 3,5 tysiąca mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w krajach pilotażowych, w tym w Polsce - ponad 700 firm będzie mogło skorzystać z pomocy – dodaje Nina Dobrzyńska, Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Według badań Fundacji Firmy Rodzinne, tylko w 2017 roku zamknięto blisko 5000 spółek i 260 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Większość właścicieli tych firm stanęła w obliczu problemów, z którymi nie potrafili sobie sami poradzić. Zaangażowanie do projektu przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces w biznesie, znają w praktyce problemy, z którymi przedsiębiorcy mogą się borykać na co dzień, doświadczenie upadków i wzlotów to wartość nie do przecenienia.

– Projekt trwa 15 miesięcy, większość tego czasu pochłonęło zbudowanie sieci mentorów i przygotowanie przedsiębiorców do tej roli. Jednak już dzisiaj możemy pochwalić się pierwszymi efektami naszej pracy – komentuje Eleni Tzoka-Stecka z Fundacji Firmy Rodzinne.

– Niezwykłym przeżyciem jest obserwować, jak z grupy przedsiębiorców i fachowców zaczyna kształtować się społeczność mentorów, którzy umiejętnie dzielą się swoim doświadczeniem – mówi Katarzyna Gierczak Grupińska, prezes Fundacji Firmy Rodzinne.

– Wiem, jak trudno jest być przedsiębiorcą i rozumiem samotność, dotykającą tych, którzy wpadają w kłopoty. Sam byłem w takiej sytuacji i chcę dziś podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Niestety pomoc dla przedsiębiorców w kłopotach jest najczęściej płatna, a co za tym idzie – nieosiągalna, bo problemy firmowe dotyczą w lwiej części kwestii finansowych. Jestem przekonany, że bezpłatne wsparcie konsultantów i mentorów doda wiary we własne siły przedsiębiorcom w kłopotach i pomoże im wprowadzić firmy z powrotem na właściwe tory – podsumowuje Dariusz Urbaś, mentor w projekcie Early Warning Europe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ nmk/ son/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.04.2018, 14:59
Źródło informacji MTiP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ