Newsletter

Zdrowie i styl życia

Nowy schemat postępowania dietetycznego w alergii na mleko krowie

23.04.2018, 11:18aktualizacja: 23.04.2018, 11:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Allerdy day (3)
Allerdy day (3)
Alergia na mleko krowie (CMA) występuje u 1,9%-4,9% (1) dzieci.

Antwerpia, Belgia 23 kwietnia 2018 r. Światowa Organizacja Alergii szacuje, że alergia na mleko krowie (CMA) występuje u 1,9%-4,9% (1) dzieci. Był to jeden z tematów omawianych podczas trzeciej corocznej konferencji poświęconej alergii - Dni Alergii 2018, która właśnie odbyła się w belgijskim mieście Antwerpia. Wydarzenie sponsorowane jest przez firmę Mead Johnson Nutrition, światowego lidera w żywieniu dzieci.

Podczas spotkania międzynarodowi eksperci ochrony zdrowia podkreślali potrzebę dalszego poszukiwania innowacyjnych rozwiązań żywieniowych, które pomagają w indukowaniu tolerancji na wczesnych etapach życia dziecka. Wykazano, że jeden z czynników wpływających na rozwój tolerancji jest ściśle związany z mikroflorą jelitową. Pierwszy kontakt z mikroflorą rozpoczyna się już w czasie ciąży, a ekspozycja jest największa z czasie narodzin. Wraz z upływem czasu ilość i różnorodność mikroflory niemowlęcia wzrasta, ulega stabilizacji, gdy dziecko zaczyna jeść pokarmy stałe i utrzymuje się w wieku dorosłym. Uważa się, że istnieją różne czynniki mające wpływ na jakość i ilość mikroflory niemowlęcej w trakcie życia.

Dr María Carmen Collado, badaczka z Instytutu Agrochemii i Technologii Żywności oraz Hiszpańskiej Krajowej Rady Badań Naukowych (IATA-CSIC) w Walencji (Hiszpania), stwierdziła, że "coraz więcej dowodów wskazuje, że na mikroflorę jelitową dzieci żywionych mlekiem matki wpływ mają czynniki okołoporodowe (obecne podczas porodu i po urodzeniu), takie jak rodzaj porodu, czas karmienia piersią, wiek ciążowy, zdrowie matki lub położenie geograficzne". Dodała także, że "w pierwszych latach życia to odpowiednie żywienie ma kluczowe znaczenie dla promowania i wspierania zdrowia".

Podczas dyskusji oraz omawiania przypadków klinicznych i ich konsekwencji w codziennej praktyce specjaliści podkreślali znaczenie zmian postępowania dietetycznego związanych z nowymi odkryciami naukowymi w celu zmniejszenia wpływu alergii na dzieci i ich rodziny.

Konsultant ds. alergii dziecięcych w Szpitalu Guy´s & St. Thomas´ w Londynie, dr Adam Fox wyjaśnił w trakcie sesji dotyczącej rozwoju postępowania w CMA, że "kluczowym elementem aktywnego postępowania jest indukowanie tolerancji poprzez wczesną ekspozycję na zmodyfikowane postacie alergenów, stosowanie określonych probiotyków i wykorzystywanie ich zalet, np. bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (LGG), oraz peptydów „tolerogennych” w celu modyfikacji odpowiedzi immunologicznych poprzez ich wpływ na mikroflorę jelitową".

Prelegenci zachęcali uczestników do stosowania najnowszych odkryć w codziennej praktyce oraz kontynuowania pracy w celu usprawnienia postępowania żywieniowego w CMA, uzyskiwania wczesnych remisji i zmniejszenia wpływu alergii. Jest to wykonalne ze względu na możliwość rozwijania tolerancji i zarazem zmniejszania występowania innych objawów alergii. "Coraz częściej uważa się, że głównym sposobem zapobiegania alergiom jest zastępowanie jednego fenotypu alergicznego innym oraz szybszy rozwój tolerancji" - powiedział dr Neil Shah, konsultant ds. gastroenterologii dziecięcej szpitala Great Ormond Street Hospital. Ponadto specjalista uważa, że „brak swoistego testu diagnostycznego i jego czułość to główne wyzwania, przed którymi stajemy podczas rozpoznawania CMA".

Dodatkowo, dr Rosan Meyer, dietetyk i badacz, specjalizująca się w alergiach dziecięcych z londyńskiego Imperial College stwierdziła, że "we wszystkich obecnych zaleceniach podaje się, że także w przebiegu CMA należy w miarę możliwość wspomagać karmienie piersią, a jeżeli nie jest to możliwe w większości przypadków preparaty o wysokim stopniu hydrolizy białka będą odpowiednim środkiem w leczeniu pierwszego rzutu".

1. Fiocchi, A.; Brozek, J.; Schunemann, H.; Bahna, S.L.; von Berg, A.; Beyer, K.; Bozzola, M.; Bradsher, J.; Compalati, E.; Ebisawa, M.; et al. World allergy organization (WAO) diagnosis and rationale for action against cow’s milk allergy (DRACMA) guidelines. World Allergy Organ. J. 2010, 3, 57–161.

KONTAKT:

Ewelina Nazarko - Ludwiczak

tel. kom. +48 691 950 27

e-mail: enazarko@enmedica.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.04.2018, 11:18
Źródło informacji Enmedica
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ