Newsletter

Bigos kontra gulasz. Za co lubimy Węgra - bratanka?

22.03.2018, 10:33aktualizacja: 22.03.2018, 10:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dunaj
Dunaj
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej już jutro

W naszej opinii są szczerzy, radośni, a przede wszystkim…podobni do nas. Dlatego lubimy Madziarów jak siebie samych i chętnie jeździmy na Węgry, wynika z badań platformy rezerwacyjnej Nocleg.pl, opracowanych z okazji jutrzejszego Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Wino, baseny termalne, trudny język i papryka to nasze najczęstsze, pierwsze skojarzenia z braterskim narodem. Lubimy też tamtejszą kuchnię, wymieniając jednym tchem: gulasz, zupę rybną, halászlé czy bogracz.

Aż 64% z ankietowanych Polaków uważa Węgrów za bardzo rozrywkowych, 52% wskazuje, że są uczciwi. Blisko połowa z sześciuset badanych docenia poczucie humoru Węgrów.

„Pytani o węgierskie miasta wymieniamy przede wszystkim Budapeszt. Ale na dłuższe wyjazdy wybieramy najczęściej Hajdúszoboszló i Eger” - mówi Grzegorz Kołodziej z Nocleg.pl i dodaje, że do naszych braci jeździmy najchętniej na weekend lub na tydzień, całą rodziną lub paczką, najczęściej w grupach czteroosobowych.

Nocleg.pl to polska platforma rezerwacyjna, należąca do węgierskiej firmy Szallas.hu.

„Dzięki temu mieliśmy możliwość podpytać, jak widzą nas, a właściwie polskich turystów nasi węgierscy partnerzy” - wyjaśnia Grzegorz Kołodziej. Węgrzy cenią naszą otwartość i umiejętność porozumienia się pomimo różnic językowych. Kojarzą Warszawę, Kraków, Zakopane czy Gdańsk, polskie smaki: bigos, pierogi, żurek, wódkę i… polskiego Fiata 126p. Czy coś im w nas przeszkadza? Może trochę nasz upór i pewna niechęć do pozostawiania napiwków.

Okazją do zacieśnienia więzi i zmiany tych mniej pochlebnych opinii jest nadchodzący sezon. „Dobrym pomysłem na pierwszy kontakt z Węgrami może być wiosenny weekend w Budapeszcie, gdzie atrakcji jest tyle, że bez względu na pogodę będzie w czym wybierać - mówi Grzegorz Kołodziej. - A ceny są tam teraz nawet o połowę niższe niż w pełni sezonu wakacyjnego” - podpowiada.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech od 2007 roku. Ale przyjaźń trwa znacznie dłużej, bo stosunki polityczne między obu państwami sięgają średniowiecza. Prawdopodobnie z XVIII wieku pochodzi słynne powiedzenie, odnoszące się do wzajemnej sympatii i przekonania o podobieństwach obu narodów: Polak, Węgier, dwa bratanki…, które ma również swój węgierski odpowiednik: Lengyel, magyar - két jó barát, együtt harcol, s issza borát.

KONTAKT:

Grzegorz Kołodziej

e-commerce manager

Nocleg.pl

tel. +48 531 200 716

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.03.2018, 10:33
Źródło informacji Nocleg.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ