Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: premier Mateusz Morawiecki o przyszłości Europy podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (komunikat)

17.02.2018, 16:16aktualizacja: 17.02.2018, 16:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Rządu informuje:

Przebywający z wizytą w Niemczech premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, podczas której przedstawił swoją wizję przyszłości Europy.

Bezpieczeństwo

"Dla mnie silniejsza Europa oznacza Europę z lepszym sektorem obronnym, z lepszą współpracą w tym obszarze i z większą ochroną granic" – powiedział szef polskiego rządu. Podkreślił, że jeśli Europa ma się rozwijać w przyszłości, musi czuć się przede wszystkim bezpiecznie.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że 11 lat temu prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił pamiętne przemówienie postrzegane, jako początek nowej ery w stosunkach Rosja-Europa. Jak dodał premier, Władimir Putin "rzeczywiście zrobił tak jak zapowiedział, ponieważ rok później zobaczyliśmy atak na Gruzję, a kilka lat później widzieliśmy jak zaatakował Ukrainę". Zdaniem szefa rządu musimy pamiętać w kontekście bezpieczeństwa Europy, że kwestia rosyjska nie już tylko kwestią Europy Środkowo-Wschodniej, ale jest zagadnieniem dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej.

Zdaniem Prezesa Rady Ministrów ciężko rozmawia się o wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej, jeżeli większość jej państw nie spełnia wymogu przeznaczania 2% PKB na obronność w ramach NATO. "Myślę, że musimy w kontekście 29 krajów budujących NATO stworzyć drogę dotarcia do progu 2 punktów procentowych" – zaznaczył premier.

Według Mateusza Morawieckiego, jeżeli "chcemy być bardziej samowystarczalni to naprawdę musimy pilnować swojego bezpieczeństwa i o wiele bardziej się o nie zatroszczyć".

Niemilitarne zagrożenia

Premier podkreślił, że czasami musimy walczyć np. z Państwem Islamskim, czy też w Syrii, ale musimy też nieść pomoc w tych krajach, po aby dać im nadzieję i perspektywy rozwoju mając na myśli jeszcze Afrykę Północną i Bliski Wschód.

Szef rządu stwierdził, że jeżeli mówimy o bezpieczeństwie to musimy pamiętać o zwalczaniu ubóstwa i biedy, zmian klimatycznych, a także musimy też walczyć z wykluczeniem społecznym.

Mateusz Morawiecki mówił o konieczności podjęcia działaniach, w przypadku wystąpienia nowego otoczenia, jakim jest wojna hybrydowa. "Wspólna obrona wymaga wspólnej strategii i wspólnej odpowiedzialności, która musi być wykonalna na poziomie narodowym" – powiedział premier. Jak mówił, "musimy mieć prawdziwe strategie i plany, ale też rzeczywiste siły, które są przygotowane do wojny konwencjonalnej, ale też hybrydowej".

Prezes Rady Ministrów wyjaśniał, że dla Unii Europejskiej ważne powinny być kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. "Uważamy, że Unia Europejska powinna być strażnikiem cyberbezpieczeństwa, po to, aby chronić firmy europejskie przed atakami zagranicznymi, ale również, aby chronić europejskie społeczeństwo przeciw atakom z zewnątrz" – mówił premier.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego chodzi o pewną wspólną, jednolitą odpowiedź na zagrożenia, jakie niesie za sobą dezinformacja. Dlatego też, jak wyjaśniał premier, "potrzebujemy również wspólnej strategii w zakresie ochrony granic, w szczególności granic zewnętrznych Unii Europejskiej". Dodał, że musimy znaleźć wspólną odpowiedź w kontekście migracji, ponieważ nie wystarczy tylko i wyłącznie, by kraje implementowały własne strategie. Szef rządu podkreślił, że trzeba mieć na uwadze, iż Rosja zdecydowanie dominuje w obszarze wojny informacyjnej.

Premier na zakończenie stwierdził, że "przede wszystkim potrzebujemy silniejszej, bardziej opartej na solidarności, jednolitej polityki między NATO a Unią Europejską, po to, aby skupić się na tych wszystkich wyzwaniach, które są wokół nas, czyli zmianach klimatycznych, wyzwaniach związanych z kryzysem migracyjnym i wojną hybrydową".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.02.2018, 16:16
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ