Newsletter

Partnerzy podpisują porozumienie w sprawie finansowania projektu Waste-to-chemistry w Rotterdamie

16.02.2018, 12:52aktualizacja: 16.02.2018, 12:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pierwszy tego rodzaju projekt w Europie przewidujący trwałe, alternatywne rozwiązania w zakresie utylizacji odpadów nienadających się do ponownego przetworzenia i innych odpadów zmieszanych.

MONTREAL, 16 lutego 2018 r. /PRNewswire/ - Konsorcjum spółek obejmujące Air Liquide, AkzoNobel Specialty Chemicals, Enerkem i Port Morski Rotterdam podpisało umowę dotyczącą opracowania oraz początkowej inwestycji w projekt realizowany w nowoczesnej placówce „Waste-to-chemistry” („od odpadów do chemii”) w Rotterdamie. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Europie, w którym rozwijane będą trwałe, alternatywne rozwiązania w zakresie utylizacji odpadów nienadających się do ponownego przetworzenia z myślą o przekształceniu tworzyw sztucznych i innych odpadów zmieszanych w zupełnie nowe surowce.

Początkowe inwestycje, które pokryją wydatki w ramach szczegółowych prac inżynieryjnych, utworzenia dedykowanego przedsiębiorstwa typu joint venture oraz ukończenia procedur uzyskania niezbędnych pozwoleń, wyniosą 9 milionów EUR. Pod koniec bieżącego roku konsorcjum zamierza podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną (ang. Final Investemnt Decision; FID) w sprawie projektu wartego szacunkowo 200 milionów euro. W związku z tym wyznaczyło holenderski Rabobank na głównego doradcę w procesie finansowania inwestycji.

Realizację projektu wspiera holenderskie Ministerstwo Gospodarki i Polityki Klimatycznej, które zgodziło się opracowywać mechanizmy i regulacje mające na celu pełny rozwój technologii, która pomoże Holandii w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. Projekt „Waste-to-chemistry” cieszy się również poparciem Urzędu Miasta Rotterdam, władz Prowincji Holandia Południowa oraz InnovationQuarter - regionalnej agencji ds. rozwoju.

Dedykowana placówka będzie w stanie przetworzyć nawet do 360 000 ton odpadów i przekształcić je w 220 000 ton (270 milionów litów) „zielonego” metanolu. Odpowiada to rocznej produkcji odpadów przez 700 000 gospodarstw domowych i ograniczeniu emisji CO2 nawet o 300 000 ton.

„To kamień milowy dla naszego projektu i ważny krok w kierunku wdrożenia zrównoważonego przemysłu chemicznego o obiegu zamkniętym - powiedział Marco Waas, dyrektor ds. badań, rozwoju i innowacji w spółce AkzoNobel Specialty Chemicals, który stoi na czele komitetu sterującego konsorcjum. - Z uwagi na aktualne wyzwania w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych w Europie, to idealny moment na zawarcie tego porozumienia. Odpady nienadające się do ponownego wykorzystania możemy przetwarzać w metanol, który jest jednym z najważniejszych surowców wykorzystywanych do produkcji artykułów codziennego użytku - np. niskoemisyjnych paliw stosowanych w transporcie. Można go wykorzystać nie tylko na potrzeby dotychczasowych łańcuchów dostaw, zastępując nim paliwa kopalne -pozwala również uniknąć emisji dwutlenku węgla będącego produktem spalania odpadów”.

Zakład powstanie w Botlek - części portu morskiego Rotterdam - z wykorzystaniem technologii opracowanej przez spółkę Enerkem. Przetwarzane w nim będą odpady nienadające się do ponownego wykorzystania, w tym tworzywa sztuczne, w gaz syntezowy, a następnie w czysty metanol na potrzeby przemysłu chemicznego i sektora transportu. Obecnie metanol produkuje się głównie z gazu ziemnego lub z węgla. Zakład zostanie wyposażony w dwie linie produkcyjne i będzie miał wydajność dwa razy większą niż placówka spółki Enerkem prowadząca produkcję na skalę komercyjną w Edmonton w Kanadzie. Ponadto zostaną w nim zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania infrastrukturalne dostępne w porcie Rotterdam, a sam zakład będzie korzystał z synergii z grupą Air Liquide (produkcja dla dużych przedsiębiorstw) na potrzeby dostaw tlenu oraz (wraz z AkzoNobel) wodoru w formie surowcowej. AkzoNobel wystąpi także w charakterze odbiorcy metanolu

„Jest to kolejny ważny i ekscytujący krok, który przybliży nas do rozpoczęcia w 2018 roku budowy pierwszej w Europie zaawansowanej technologicznie biorafinerii - powiedział Vincent Chornet, prezes i dyrektor generalny spółki Enerkem. - Jako przedsiębiorstwo wchodzące w skład tego nowatorskiego konsorcjum spółka Enerkem będzie dostawcą technologii, głównym wykonawcą i wspólnikiem posiadającym udział kapitałowy w projekcie”.

Enerkem

Enerkem zajmuje się produkcją biopaliw i odnawialnych substancji chemicznych z odpadów. Autorska technologia tej spółki pozwala przekształcać nienadające się do recyklingu ani kompostowania komunalne odpady stałe na metanol, etanol i inne szeroko stosowane półprodukty chemiczne. Oprócz siedziby w Montrealu Enerkem posiada działający na szeroką skalę zakład produkcyjny w prowincji Alberta oraz centrum innowacji w prowincji Quebec. Zakłady Enerkem budowane są jako prefabrykowane systemy w oparciu o modułową infrastrukturę produkcyjną spółki, możliwą do wdrożenia w dowolnym miejscu na świecie. Technologia Enerkem przyczynia się do dywersyfikacji koszyka energetycznego i ekologizacji produktów codziennego użytku, zapewniając jednocześnie inteligentną, bezpieczną dla środowiska alternatywę dla składowania i spalania odpadów.

http://www.enerkem.com

Źródło: Enerkem Inc.

KONTAKT:

Pierre Boisseau

Starszy dyrektor ds. komunikacji i marketingu

Enerkem inc.

tel. +1-514-875-0284

e-mail: pboisseau@enerkem.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.02.2018, 12:52
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ