Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK ws. zarzutów i aresztu dla członków międzynarodowej grupy przestępczej, którzy oszukiwali obywateli Chin (komunikat)

22.01.2018, 13:11aktualizacja: 22.01.2018, 13:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

-PK informuje:

W dniach 18 i 19 stycznia 2018 roku w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie przesłuchano 50 osób zatrzymanych w związku z działalnością międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, w której skład wchodzili Chińczycy z Tajwanu i obywatele Polski.

Pokrzywdzeni stracili 1 milion 800 tysięcy Euro

Celem tej grupy było popełnianie przestępstw polegających na oszustwach na szkodę obywateli Chin. Sprawcy stosowali różne socjotechniki, dzięki którym pokrzywdzeni wykonywali przelewy bankowe na rachunki wskazywane przez sprawców. Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd, co do rzekomo prowadzonych przeciwko nim postępowań karnych.

Sprawcy działali w różnych lokalizacjach na terenie Polski oraz Chin. W luksusowych domach wynajmowanych na terenie całego kraju prowadzone były centra komunikacji teleinformatycznej. Przebywający w nich członkowie grupy pośredniczyli w dokonywaniu oszustw.

Na skutek przestępczej działalności członków grupy pokrzywdzeni obywatele Chin stracili co najmniej 1 milion 800 tysięcy Euro.

Podejrzani usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Spośród 50 osób zatrzymanych prokuratorskie zarzuty ogłoszono 49 osobom. Jedna osoba została przesłuchana w charakterze świadka i zwolniona.

Wśród podejrzanych jest obywatelka Polski 39-letnia Izabela M. Prokurator zarzucił jej udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie oszustw polegających na wprowadzeniu szeregu obywateli Chin w błąd przy zastosowaniu metody „na funkcjonariusza”. Na skutek działania grupy doszło do dokonania przelewów przez osoby pokrzywdzone na wskazane przez sprawców numery rachunków bankowych. Chodzi o przestępstwo z art. 258 par. 1 kodeksu karnego.

Izabela M. podejrzana jest także o dokonanie, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, siedmiu oszustw na szkodę obywateli Chin. Do ich popełnienia doszło przy wykorzystaniu metody „na funkcjonariusza”. Izabela M. oraz współdziałający z nią podejrzani doprowadzili pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 1 miliona Euro. Miało to miejsce w okresie od 2016 roku do grudnia 2017 roku. Prokurator zarzucił podejrzanej popełnienie czynów z art. 286 par. 1 kodeksu karnego.

Część z opisanych przestępstw doprowadziła pokrzywdzonych do przekazania kwot stanowiących mienie o znacznej wartości określone w art. 294 par. 1 kodeksu karnego.

Zatrzymane osoby posługujące się paszportami Tajwanu usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie oszustw polegających na wprowadzeniu szeregu obywateli Chin w błąd przy zastosowaniu metody „na funkcjonariusza”. Na skutek ich działań pokrzywdzeni dokonali przelewów na wskazane przez sprawców numery rachunków bankowych. Prokurator zarzucił im popełnienie przestępstw z art. 258 par. 1 kodeksu karnego.

Sprawcy zostali tymczasowo aresztowani

Na wniosek prokuratora 20 stycznia 2018 roku Sąd tymczasowo aresztował wszystkich podejrzanych. Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty. Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo w tej sprawie na skutek czynności prowadzonych przez Wydział do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

O sprawie pisaliśmy również 18 stycznia 2018 roku

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/50-czlonkow-miedzynarodowej-grupy-przestepczej-ktorzy-oszukiwali-obywateli-chin-zostalo-zatrzymanych.html#.WmW5heSWyAg

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2018, 13:11
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ