Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Czaputowicz wziął udział w debacie ministerialnej Rady Bezpieczeństwa ONZ nt. Afganistanu i Azji Środkowej (komunikat)

19.01.2018, 23:30aktualizacja: 19.01.2018, 23:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Bezpieczny, stabilny i dostatni Afganistan jest warunkiem wstępnym pokoju i stabilności całego regionu – powiedział minister Jacek Czaputowicz, który w piątek w Nowym Jorku wziął udział w debacie ministerialnej Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconej partnerstwu regionalnemu Afganistanu i Azji Środkowej.

W swoim wystąpieniu szef polskiej dyplomacji przedstawił zaangażowanie Polski w proces stabilizacyjny w Afganistanie, w tym przypomniał o naszej aktywności w zakresie pomocy rozwojowej oraz o udziale naszego kraju w misji NATO Resolute Support. – (…) Misja ta ma na celu zapewnienie środowiska dla przyszłego pomyślnego rozwoju kraju. Polska od samego początku aktywnie angażuje się w misję Resolute Support i konsekwentnie zwiększa swój wkład w nią – podkreślił minister Czaputowicz. Przypomniał również, że nawet najbardziej ambitny program dotyczący regionalnej współpracy gospodarczej może zakończyć się niepowodzeniem z powodu niestabilnej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa.

Piątkowej debacie przewodniczył minister spraw zagranicznych Kazachstanu Kairat Abdrakhmanow. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Kazachstanu, który w styczniu 2018 r. przewodniczy pracom Rady.

Podczas pobytu w Nowym Jorku minister Czaputowicz przeprowadził również szereg spotkań dwustronnych, w tym z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Kuwejtu, który obok Polski zasiada w Radzie Bezpieczeństwa w charakterze niestałego członka w latach 2018-2019. Szef polskiego MSZ podziękował Sabahowi Khalidowi Al-Hamadowi Al-Sabahowi za wsparcie dla kontyngentu sił zbrojnych RP stacjonującego w Kuwejcie oraz wyraził uznanie dla wysiłków mediacyjnych i humanitarnych Kuwejtu. Przedstawił również polskie priorytety w Radzie Bezpieczeństwa oraz wyraził nadzieję na to, że może ona odgrywać większą rolę w rozwiązywaniu konfliktów na Bliskim Wschodzie. Szef polskiej dyplomacji spotkał się również z wiceministrem spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Afganistanu Hekmatem Karzai, którego zapewnił, że Polska będzie działać na rzecz dalszego umacniania pokoju, stabilności i rozwoju Afganistanu i Azji Środkowej. – Udział w dzisiejszej debacie RB jest potwierdzeniem wagi, jaką Polska przywiązuje do kwestii Afganistanu – zaznaczył minister Czaputowicz.

– Przynależność do Rady Bezpieczeństwa, prestiżowego organu ONZ, w ramach którego dyskutowane są kluczowe problemy z zakresu utrzymania światowego pokoju i bezpieczeństwa, traktujemy jako szczególną odpowiedzialność i zobowiązanie wobec społeczności międzynarodowej. Potwierdzeniem wagi, jaką przywiązujemy do członkostwa w Radzie, jest wizyta Pana Prezydenta i moja podczas pierwszego miesiąca naszego członkostwa i udział w spotkaniach wysokiego szczebla w Radzie - powiedział minister Jacek Czaputowicz na zakończenie wizyty w Nowym Jorku.

Dzień wcześniej – w czwartek – szef polskiej dyplomacji towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas briefingu wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącego środków budowy zaufania w obszarze nieproliferacji broni masowego rażenia. Ponadto minister Czaputowicz uczestniczył w rozmowach głowy państwa z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem oraz wziął udział w lunchu prezydenta ze Stałymi Przedstawicielami państw UE przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.01.2018, 23:30
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ