Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: służby usuwają skutki orkanu „Fryderyka” (komunikat)

19.01.2018, 11:54aktualizacja: 19.01.2018, 11:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

Premier Mateusz Morawiecki i minister Joachim Brudziński odebrali meldunki dotyczące sytuacji w kraju po przejściu orkanu „Fryderyka”. Podczas wideokonferencji szefowie służb i wojewodowie podkreślili, że sytuacja ustabilizowała się, a służby na bieżąco usuwają skutki obfitych opadów śniegu i silnego wiatru.

- Dziękuję wszystkim, którzy pracowali i pomagali tej nocy – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas odprawy ze służbami i wojewodami. Również minister Joachim Brudziński złożył podziękowania dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, druhów OSP, policjantów oraz służb wojewodów za zaangażowanie i skuteczne działania w udzielaniu pomocy poszkodowanym przez orkan. Zaznaczył jednocześnie, że służby na bieżąco usuwają skutki silnego wiatru i obfitych opadów śniegu oraz są w pełni gotowe do dalszego niesienia pomocy poszkodowanym.

W związku z orkanem „Fryderyka”, który wczoraj wieczorem i dziś w nocy przechodził nad Polską, najbardziej ucierpieli mieszkańcy województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i śląskiego. W żadnym z województw nie było ofiar śmiertelnych, dwie osoby zostały ranne – to pasażerowie autokarów, które zjechały z drogi i wpadły do rowu.

W kulminacyjnym momencie prawie 55 tys. odbiorców nie miało prądu. Energetycy sukcesywnie usuwają awarie i przywracają zasilanie. Aktualnie liczba gospodarstw domowych, które nie mają dostępu do energii elektrycznej wynosi poniżej 30 tys.

Gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, poinformował, że w związku z orkanem „Fryderyka” funkcjonariusze PSP i strażacy-ochotnicy interweniowali prawie 700 razy. Większość interwencji (prawie 450) była związana z silnym wiatrem. Strażacy wyjeżdżali głównie do wiatrołomów. W akcję na terenie całego kraju zaangażowanych było niemal 4 tys. strażaków i prawie 820 samochodów pożarniczych.

Uszkodzonych zostało 65 budynków, w tym 45 mieszkalnych i 20 gospodarczych. W Stroniu Śląskim w powiecie kłodzkim (województwo dolnośląskie) silny wiatr zerwał dach z wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Strażacy i policjanci ewakuowali 15 rodzin. Natomiast w Krośnie (województwo podkarpackie) uszkodzone zostało poszycie dachu pływalni.

W całym kraju działania strażaków wspierali policjanci. Nadinspektor Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji, podkreślił, że działania funkcjonariuszy koncentrowały się przede wszystkim na zadaniach związanych z utrudnieniami w ruchu drogowym. Marek Kubiak, szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podkreślił, że mimo występujących utrudnień, wszystkie drogi krajowe były przejezdne. - Sytuacja nie okazała się tak trudna, jak można było przewidywać – powiedział.

Podczas wideokonferencji minister spraw wewnętrznych i administracji zobligował wojewodów do stałego kontaktu z samorządowcami w sprawie pomocy dla poszkodowanych przez orkan „Fryderyka”. Samorządy powinny jak najszybciej oszacować straty i za pośrednictwem wojewodów wystąpić o środki do MSWiA.

W odprawie z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Joachimem Brudzińskim wzięli udział m.in.: wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji: Paweł Szefernaker i Jarosław Zieliński, szef KPRM Michał Dworczyk, gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, nadinspektor Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji oraz szef RCB Marek Kubiak.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ emi/ tgo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.01.2018, 11:54
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ