Newsletter

Nauka i technologie

Polscy dziennikarze nagrodzeni za prace publicystyczne na rzecz ochrony klimatu

20.11.2017, 17:18aktualizacja: 20.11.2017, 17:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Inicjatorzy konkursu chcą spopularyzować temat odnawialnych źródeł energii w dyskursie społecznym w Polsce.

Warszawa. Pierwsze miejsce w konkursie Dziennikarze dla Klimatu 2017/2018 oraz nagroda wysokości 5.000 euro zostały przyznane red. Joannie Tryniszewszkiej i red. Joannie Klimowskiej-Kronic z telewizji publicznej TV1. O tym poinformowała Niemiecka Federalna Fundacja Środowisko (DBU), która wspiera konkurs finansowo oraz merytorycznie. Konkurs powstał z inicjatywy i w ścisłej kooperacji z Ambasadą Niemieckiej Republiki Federalnej w Warszawie i Klubem Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy ZG Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Dziennikarską Agencją Wydawniczą Maxpress. Dziennikarkom wręczono nagrodę w Zamku Królewskim za 8-odcinkowy cykl programów "Podmuch energii" przedstawiający korzyści płynące z zastosowania odnawialnych źródeł energii. Nagroda została wręczona przez przewodniczącego jury - prof. dr Macieja Nowickiego, byłego ministra środowiska i laureata nagrody DBU Deutscher Umweltpreis, Rolfa Wihelma Nikel, ambasadora Niemiec w Polsce oraz dr Ulricha Witte - kierownika działu DBU Komunikacja i Ochrona Dóbr Kultury. Łącznie na konkurs wpłynęło 140 prac.

"Konkurs ma zachęcać dziennikarzy do przekazywania w polskich mediach rzetelnych informacji o ochronie klimatu i środowiska, przyczyniać się do popularyzacji idei wykorzystania odnawialnych źródeł energii i edukacji społeczeństwa, a tym samym włączyć je do dyskursu społecznego" - powiedział dr Witte. W Polsce tematy te są rzadko poruszane w szerokiej dyskusji społecznej, również dlatego, że nie są dość często reprezentowane w mediach. Drugie miejsce zostało przyznane red. Bartłomiejowi Derskiemu za artykuł "Na węglu świat się nie kończy. Zwłaszcza na Śląsku", trzecie red. Tomaszowi Rożkowi z "Gościa Niedzielnego" za artykuł "Bakterie z zaświatów". W skład czteroosobowego jury poza profesorem Nowickim wchodzili: dziennikarka Krystyna Forowicz z EKOS-u, dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju oraz dziennikarka Elżbieta Strucka.

Lista wszystkich laureatów znajduje się na stronie internetowej Niemieckiej Federalnej Fundacji Środowisko DBU: www.dbu.de.

KONTAKT:

Franz-Georg Elpers

rzecznik prasowy

Kerstin Heemann

DBU

An der Bornau 2

49090 Osnabrück

tel. 0541|9633-521

tel. 0171|3812888

fax: 0541|9633-198

e-mail: presse@dbu.de

www.dbu.de

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.11.2017, 17:18
Źródło informacji APA-OTS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ