Newsletter

Politechnika Warszawska i Termo Organika razem dla czystego powietrza

23.10.2017, 18:17aktualizacja: 23.10.2017, 18:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kampania społeczna - termomodernizacja to najlepszy sposób na ograniczenie smogu - infografika
Kampania społeczna - termomodernizacja to najlepszy sposób na ograniczenie smogu - infografika
Raport: termomodernizacja jako najlepszy sposób na ograniczenie smogu.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zaprezentowano raport "Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu (niskiej emisji)". Raport zawiera informacje nt. atutów ocieplania budynków oraz dokładne wyliczenia potwierdzające pozytywny wpływ termomodernizacji na ochronę środowiska, w tym walkę z niską emisją - smogiem. Opublikowany raport jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej zainicjowanej przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Termo Organikę, największego polskiego producenta styropianu.

Zaprezentowany podczas konferencji raport Politechniki Warszawskiej przedstawia różne warianty zwiększenia efektywności energetycznej i ograniczenia emisji szkodliwych substancji, w tym precyzyjne obliczenia dotyczące termomodernizacji. To wszystko na przykładzie typowego dla naszego kraju budynku jednorodzinnego o powierzchni 125 m2.

Przeprowadzona analiza wariantów działań usprawniających ten budynek dowodzi, że kompleksowa termomodernizacja pozwala na największą redukcję emisji zanieczyszczeń o 95% dla pyłów, o 98% dla B(a)P (benzo(a)piren), o 80% dla SO2, o 43% dla NOx, o 97% dla CO i o 72% dla CO2. Co warte podkreślenia sama wymiana starych kotłów węglowych na nowe kotły 5 klasy przyczyni się niestety do wzrostu kosztów użytkowania, w referencyjnym budynku o 361 zł rocznie. Natomiast największe oszczędności w kosztach użytkowania daje kompleksowa termomodernizacja (3,3 tys. zł rocznie).

Zatrważające fakty

Polacy zamieszkują w niedostatecznie zaizolowanych budynkach. Szacuje się, że problem ten dotyczy ponad 72% jednorodzinnych domów mieszkalnych. Jednocześnie ok. 70% budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest przy użyciu węgla, co powoduje, że w Polsce jest około 3,5 milionów kotłów węglowych. Wśród wykorzystywanych kotłów węglowych przeważają urządzenia wiekowe, wyeksploatowane, cechujące się niską efektywnością spalania i wysoką emisją szkodliwych substancji będących głównym źródłem smogu. Budynki wybudowane przed 1989 r. z reguły nie posiadają żadnej izolacji termicznej. Zaledwie 1% wszystkich budynków w Polsce można uznać za energooszczędne, przede wszystkim te, które zostały zbudowane w ciągu ostatnich kilku lat. Dane m.in. Ministerstwa Środowiska jednoznacznie wskazują, że indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych odpowiada za 40% emisji pyłu zawieszonego PM10 oraz 78% emisji wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu.

"Nieocieplone lub słabo ocieplone budynki są jednymi z największych trucicieli atmosfery. Zużywają zdecydowanie za dużo energii potrzebnej do ogrzewania, która powstaje najczęściej w wyniku spalania miernej jakości paliwa w niewydajnych kotłach. Chcemy promować ideę termomodernizacji jako jeden z najlepszych i najprostszych sposobów ograniczających smog. Planujemy wykorzystać narzędzia trafiające również do młodych osób, m.in. zorganizujemy konkursy w mediach społecznościowych, zrealizujemy film animowany w 3D i przygotujemy wywiady z ekspertami, które przeprowadzi Omenaa Mensah - mówi Dariusz Stachura, prezes Termo Organiki. - Tylko zwiększenie świadomości obywateli i w następstwie nacisk na decydentów spowoduje systemowe rozwiązania m.in skuteczne programy wspierające działania termomodernizacyjne w obszarze budynków jednorodzinnych".

Kampania społeczna jest odpowiedzią na współczesne potrzeby nie tylko sektora budowlanego, ale przede wszystkim polskiego społeczeństwa zagrożonego zanieczyszczeniem powietrza. Nie tylko w ostatnich dniach media podnosiły temat alarmu smogowego i jakości powietrza w całej Polsce. W akcję zaangażowana jest również popularna dziennikarka Omenaa Mensah, ambasadorka Termo Organiki, która ma doświadczenie w budownictwie energooszczędnym.

Materiały na temat kampanii dostępne są na stronie www.termoorganika.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.10.2017, 18:17
Źródło informacji Termo Organika
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ