Newsletter

PK: areszt dla członka grupy przestępczej dokonującej oszustw w związku z pośrednictwem kredytowym (komunikat)

23.10.2017, 17:28aktualizacja: 23.10.2017, 17:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Areszt dla członka grupy przestępczej dokonującej oszustw w związku z pośrednictwem kredytowym

W dniach 17-18 października 2017 roku w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu wykonywano czynności procesowe z czterema kolejnymi podejrzanymi, którzy byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej. Zajmowała się ona popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu na szkodę osób fizycznych i instytucji bankowych oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

Co zarzucono podejrzanym

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty i przesłuchano ich w charakterze podejrzanych.

Prokurator zarzucił im udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz doprowadzenie szeregu osób fizycznych i banków do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Podejrzany Adrian O. doprowadził osoby fizyczne do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 1 miliona 361 tysięcy złotych, z czego kwota 182 tysięcy 735 złotych stanowiła prowizję dla firm z grupy Council. Podejrzany ten doprowadził także banki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie mniejszej 740 tysięcy 772 złote.

W dniu 19 października 2017 roku Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Śródmieścia uwzględnił wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec jednego z podejrzanych – Adriana O. Jest to już kolejny podejrzany aresztowany w tej sprawie.

Wobec trojga pozostałych podejrzanych: Amandy W., Patrycji C. oraz Róży R. prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd

Podejrzani pracowali w oddziałach firmy Enterprise Investment Zarządzaniem Ryzykiem oraz firm powiązanych z Europejską Grupą Finansową Council S.A. działających pod różnymi nazwami handlowymi jak np. EI Global i Personal Finanse. Byli oni zatrudnieni na stanowiskach doradcy klienta i zajmowali się bezpośrednio pośredniczeniem pomiędzy klientami – pokrzywdzonymi, a bankami. Pośredniczyli oni w zawieraniu umów kredytowych, czyli zajmowali się sprzedażą kredytów.

Za swoje czynności pobierali od klientów prowizje, zwane również opłatami, w bardzo dużej wysokości - w graniach od 10 do 20 proc. wartości kredytu brutto. Z reguły pokrzywdzeni nie dysponowali takimi środkami finansowymi. Aby zapłacić wymaganą prowizję byli zatem zmuszani do zaciągnięcia kredytu w wyższej wysokości, albo do zaciągnięcia kilku kredytów w różnych bankach.

Swoimi działaniami podejrzani wprowadzali pokrzywdzonych – czyli zarówno klientów jak i banki, w błąd, co do rzeczywistej roli jaką pełnił kredytobiorca – tzw. kredyt partner, opiekun kredytu, czy też osoba wspierająca/wspomagająca w zawieranej umowie kredytowej, co do wysokości zaciągniętego zobowiązania, wysokości miesięcznej raty, czasu kredytowania i ilości zawieranych umów kredytowych z różnymi bankami.

Zarzuty usłyszało już 28 osób

W sprawie tej w dalszym ciągu stosowane jest tymczasowe aresztowanie wobec założyciela grupy - Marka K. i ścisłego kierownictwa tej grupy - Katarzyny K. i Kamila B. Przedstawione im zarzuty dotyczą m.in. doprowadzenia szeregu osób fizycznych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie mniejszej niż 11 milionów 16 tysięcy 168 złotych. Ponad 1 milion 540 tysięcy złotych z tej kwoty, to opłaty wnoszone na rzecz WAGA Edyta Godula, Enterpise Investment Zarządzanie Ryzykiem, Council Sp. z o.o., Kancelaria Prawna PROCULUS Sp. z o.o., oraz E.F.G. COUNCIL S.A. Podejrzanym zarzucono również doprowadzenie banków do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie mniejszej niż 5 milionów 403 tysiące 443 złotych. Są oni również podejrzani o usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób fizycznych w kwocie nie mniejszej niż 1 milion 111 tysięcy 647 złotych oraz banków w kwocie nie mniejszej niż 753 tysiące 615 złotych.

Podejrzanym: Markowi K., Katarzynie K. i Kamilowi B. przestawiono również zarzuty dotyczące przestępstwa tzw. „prania brudnych pieniędzy” w łącznej kwocie nie mniejszej niż 79 milionów 474 tysięcy 755 złotych i nie większej niż 240 milionów złotych.

W sprawie tej nadal trwają liczne i intensywne czynności procesowe. Do chwili obecnej zarzuty ogłoszono już 28 osobom, a do śledztwa dołączonych zostało 472 spraw z terenu całej Polski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kka/ bos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.10.2017, 17:28
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ