Newsletter

MIB: Andrzej Adamczyk nagrodzony „Bursztynem Polskiej Gospodarki” (komunikat)

20.10.2017, 12:02aktualizacja: 20.10.2017, 12:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIB informuje:

- Dziękuję za to, że uznali Państwo, że skutecznie realizuję program rozwoju infrastruktury transportowej w Polsce Wschodniej. Dziękuję za przyznanie mi „Bursztynu Polskiej Gospodarki”. To zaszczyt odbierać nagrodę w tak zacnym gronie – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, odbierając wyróżnienie podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach, objętego honorowym patronatem przez premier Beatę Szydło.

- Wszyscy wiemy, jak istotnym czynnikiem dla rozwoju gospodarczego kraju i jego regionów są sprawnie działające, nowoczesne szlaki komunikacyjne. Nie można jednak zapominać, że Polska musi rozwijać się w sposób zrównoważony. Żaden z regionów nie może być pomijany ani faworyzowany przy planowaniu i realizowaniu inwestycji, również, a może przede wszystkim, infrastrukturalnych. Niewątpliwie Polska Wschodnia przez wiele lat była pomijana. Została dopiero zauważona przez rząd premier Beaty Szydło i otrzymała skuteczne wsparcie – podkreślił minister A. Adamczyk, odbierając nagrodę.

Minister przypomniał, że inwestycje, które realizuje rząd w programie drogowym, zapewnią spójność terytorialną i umożliwią rozwój regionów, a także usprawnią połączenia międzynarodowe.

- Dzięki staraniom rządu przyspiesza realizacja ważnych ciągów komunikacyjnych, m.in. Via Carpatia i Via Baltica, które mają strategiczny charakter dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Budowa tych szlaków pozwoli na wykorzystanie atutu wynikającego z położenia naszego kraju. Przez Polskę przebiegają międzynarodowe korytarze komunikacyjne, w tym te łączące Europę Północną i Południową – mówił A. Adamczyk.

Minister poinformował także o inwestycjach kolejowych i programie Mieszkanie Plus.

- Jesteśmy odpowiedzialni, dlatego w pełni wykorzystamy szansę przeprowadzenia niezbędnych inwestycji kolejowych. Wiele z nich realizowanych jest we wschodniej części naszego kraju. Modernizacje tras kolejowych stwarzają pasażerom nowe, lepsze możliwości podróży w aglomeracjach oraz między regionami i miastami. Dzięki realizowanym projektom Krajowego Programu Kolejowego powstaje spójna sieć kolejowa, zyskują pasażerowie, mieszkańcy, tworzą się lepsze możliwości dla przewozów towarów. Tylko w tym roku planujemy podpisać umowy na modernizację infrastruktury kolejowej na ponad 20 mld zł. Równolegle przygotowywane są kolejne inwestycje. Do końca 2017 r. będziemy mieli zakontraktowane inwestycje za około 30 mld zł – czyli prawie połowę wartości Krajowego Programu Kolejowego – zaznaczył A. Adamczyk.

Rząd realizuje również Narodowy Program Mieszkaniowy, którego elementem jest pakiet Mieszkanie Plus, odpowiadający na aktualne problemy mieszkalnictwa w Polsce. Planowane działania w ramach Mieszkania Plus pozwolą na pobudzenie aktywności inwestycyjnej lokalnych społeczności. Dzięki programowi firmy lokalne mogą pozyskać dodatkowe kontrakty, m.in. na realizację prac budowlanych. W przypadku już rozpoczętych inwestycji w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Gdyni, Pruszkowie i Wałbrzychu w realizacji budynków mieszkalnych uczestniczą właśnie firmy lokalne.

Duże znaczenie - szczególnie dla społeczności lokalnych - ma dogodny dostęp do sprawnie działającej poczty. Poczta Polska świadczy usługi na terenie całej Polski, a dzięki sieci prawie 7200 placówek jest obecna w każdej polskiej gminie. Jej rola jest szczególnie ważna w tych miejscowościach, które są oddalone od większych ośrodków. Urzędy pocztowe są nierzadko centrami usług komunikacyjnych i finansowych dla lokalnych społeczności. Dzięki niej mieszkańcy wsi i małych miasteczek mają także dostęp do bezpiecznych, tanich, profesjonalnych usług ubezpieczeniowych i bankowych.

Uzasadniając przyznanie ministrowi infrastruktury i budownictwa Andrzejowi Adamczykowi nagrody, wskazano, że z zacisza warszawskiego gabinetu umie dostrzec problemy zwykłych Polaków i aktywnie działa na rzecz rozwoju Polski Wschodniej, m.in. przez rozwój infrastruktury transportowej, wspierając i promując na arenie międzynarodowej korytarze Via Carpatia i Via Baltica.

III Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy odbywa się w dniach 19-20 października 2017 r. na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.10.2017, 12:02
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ