Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: zarzuty dla podejrzanych o handel ludźmi (komunikat)

18.10.2017, 15:02aktualizacja: 18.10.2017, 15:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Okręgowa w Warszawie, wspólnie z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej Warszawa – Okęcie, prowadzi śledztwo w sprawie organizowania i werbowania obywateli Ukrainy oraz Białorusi do pracy przymusowej na terenie Polski.

Czynności z udziałem podejrzanych

W dniu 16 października 2017 roku na polecenie prokuratora funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej Warszawa – Okęcie na terenie Warszawy zatrzymali dwóch mężczyzn związanych przestępczym procederem. Jeden z nich, 44-letni obywatel Polski Mirosław K., został zatrzymany na terenie parkingu w Warszawie. Drugi, 32-letni obywatel Ukrainy Borys S., został zatrzymany w mieszkaniu na Ursynowie.

Mirosławowi K. oraz Borysowi S. wczoraj (17 października 2017 roku) prokurator przedstawił zarzuty dotyczące zbrodni handlu ludźmi. Z popełniania przestępstwa podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodów. Borys S. usłyszał ponadto zarzuty przywłaszczenia dokumentu stwierdzającego tożsamość innej osoby w postaci dowodu osobistego, a także ukrywania dokumentów, którymi nie miał prawa rozporządzać.

Przestępstwo handlu ludźmi (art. 189a par. 1 kodeksu karnego )jest zbrodnią zagrożoną karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec Mirosława K. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec drugiego z podejrzanych stosowny jest środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Co wynika z ustaleń śledztwa

Z ustaleń śledztwa wynika, iż organizatorzy procederu, wykorzystując krytyczną sytuację materialną osób zza wschodniej granicy, rekrutowali ich na terenie Białorusi i Ukrainy, a następnie organizowali ich przyjazd do Polski pod pozorem pewnej i dobrze płatnej pracy. Cudzoziemcy, nie znając procedur obowiązujących w Polsce dotyczących świadczenia pracy oraz legalizacji pobytu, trafiali do lokali gastronomicznych na terenie Warszawy. Tam byli wykorzystywani do wielogodzinnej pracy w wymiarze przekraczającym 350 godzin w stosunku miesięcznym. Pracownicy nie otrzymywali wynagrodzenia w terminie, bądź też jego wypłata była uzależniana od dalszego świadczenia pracy, co uniemożliwiało im samodzielne z niej zrezygnowanie z obawy przed utratą już zarobionych pieniędzy.

Organizatorzy przestępczego procederu, wykorzystując stosunek zależności i przymusowe położenie, wobec rekrutowanych osób stosowali także przemoc psychiczną. Używali wobec cudzoziemców słów wulgarnych i obelżywych, a także arbitralnie nakładali kary finansowe w przypadku nie podporządkowania się poleceniom. Grozili również wypełnieniem blankietów wekslowych i zawarciem umów pożyczek na ich dane osobowe.

Osoby zwerbowane do pracy zamieszkiwały w hotelach robotniczych oraz prywatnych mieszkaniach na terenie Warszawy wynajętych przez organizatorów procederu. Umożliwiało to podejrzanym pełną kontrolę życia oraz podporządkowanie pracowników zza wschodniej granicy.

Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

W toku śledztwa przesłuchano w charakterze świadków ponad 70 osób, a przeprowadzone czynności dowodowe pozwoliły na zidentyfikowanie 17 pokrzywdzonych. Osoby te zostały objęte Rządowym programem wsparcia ofiar handlu ludźmi.

Sprawa ma charakter rozwojowy. W toku dalszego śledztwa podejmowane są czynności mające na celu ustalenie wszystkich osób zaangażowanych w przestępczy proceder, jak też osób, które padły ofiarą działalności podejrzanych.

Dziś (18 października 2017 roku) obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Według statystyk Organizacji Narodów Zjednoczonych handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie i dotyczy każdego rejonu współczesnego świata.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kka/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.10.2017, 15:02
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ