Newsletter

Zdrowie i styl życia

Pacjenci z rakiem prostaty nadal bez dostępu do nowoczesnego leczenia

06.10.2017, 14:53aktualizacja: 06.10.2017, 14:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UroConti - logo
UroConti - logo
Pacjenci z rakiem prostaty są oburzeni brakiem nowych leków. Mimo pozytywnej decyzji ministerstwa, ich wprowadzenie blokuje konkurencyjna firma farmaceutyczna. Chorzy domagają się mediacji między producentami w obecności przedstawicieli resortu albo wprowadzenia nowych leków w ramach osobnego programu. Nowelizacja listy refundacyjnej już 1 listopada a pacjenci czekają, choć jedyna rzecz, której nie mają - oczywiście poza lekami - to czas.

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia

W sierpniu przedstawiciele sekcji prostaty Stowarzyszenia UroConti dowiedzieli się, że minister podjął pozytywne rozstrzygnięcie, w którym lek (enzalutamid) ma być stosowany we wspólnym programie lekowym z dotychczas stosowanym octanem abirateronu (…). Dowiedzieli się jednak także, że podmiot odpowiedzialny, firma Janssen, producent abirateronu, nie wyraża zgody na zaproponowany przez resort kształt programu lekowego, uniemożliwiając tym samym poszerzenie opcji terapeutycznych pacjentom i że "(…) możliwość dalszego procedowania zmian w treści programu jest zależna od dobrej woli podmiotu odpowiedzialnego właściwego na terytorium RP dla danego leku (…)". Najwyraźniej jednak dobrej woli po stronie firmy Janssen nie ma.

"Na początku września usłyszałem, że ministerstwo cały czas „musi walczyć z drugą firmą, ale że sobie poradzi - mówi Bogusław Olawski, przewodniczący sekcji prostaty UroConti. - Jak widać sobie nie poradziło. Kiedy mijały kolejne tygodnie i nic się nie działo, wysłaliśmy pismo w imieniu pacjentów z prośbą o mediacje pomiędzy firmami, bo to się nie mieści w głowie, żeby koncerny farmaceutyczne decydowały w Polsce o refundacji a nie minister zdrowia".

Producent "mydli oczy"

Pacjenci wysłali do firmy Janssen prośbę o wyjaśnienie powodów takiego postępowania, ale nie otrzymali odpowiedzi. Z mediów dowiedzieli się, że jeśli chodzi o poszerzenia programu lekowego o drugi lek, to "firma Janssen jest w trakcie rozmów z ministrem zdrowia", natomiast przede wszystkim ma na uwadze wypracowanie rozwiązań, które zapewnią pacjentom leczenie raka prostaty na wcześniejszych jego etapach "a nie tylko poprzez wprowadzanie innych leków w tej samej linii leczenia".

"Czytam to i oczom nie wierzę - oburza się Bogusław Olawski. - Firma skwitowała kwestię dostępu do leczenia po chemioterapii jednym zdaniem i gładko przeszła do tematu leczenia przed chemioterapią. Bardzo nam zależy na tym, by chorzy na raka prostaty mieli dostęp do leczenia na wszystkich etapach choroby, ale nie może się to odbyć kosztem pacjentów z zaawansowanym rakiem stercza. A odnoszę wrażenie, że zostaliśmy w pewnym sensie +poświęceni+ przez firmę. Musimy też zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko podobnych praktyk w przypadku programów lekowych przed chemioterapią. Aby ministerstwo nie dopuściło do monopolu jednej firmy. Pacjenci i lekarze muszą mieć wybór, bo tak jest na całym świecie. Dlaczego mamy się godzić, aby traktowano Polskę i nas pacjentów jak +trzeci świat+?".

Jest rozwiązanie

Resort informuje, że "minister zdrowia nie został wyposażony przez ustawodawcę w narzędzia, które umożliwiałyby wpłynięcie na wolę podmiotu odpowiedzialnego (…)" co wstrzymuje możliwość podjęcia dalszych działań, zmierzających do zmiany treści programu. Jednak pacjenci znają rozwiązanie.

"Usłyszałem o nim od samych urzędników ministerstwa, podczas którejś z moich rozmów - mówi Bogusław Olawski. - Wystarczy wprowadzić drugi lek w ramach osobnego programu lekowego i nie będzie trzeba czekać na +dobrą wolę podmiotu odpowiedzialnego właściwego na terytorium RP".

KONTAKT:

Bogusław Olawski

przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti

tel. kom. 691 794 545

e-mail: krakow@uroconti.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.10.2017, 14:53
Źródło informacji Stowarzyszenie UroConti
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ