Newsletter

100 dni "Apteki dla Aptekarza"

06.10.2017, 12:10aktualizacja: 06.10.2017, 12:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Naczelna Izba Aptekarska/Marek Tomków i Tomasz Leleno
Naczelna Izba Aptekarska/Marek Tomków i Tomasz Leleno
Stabilny poziom cen leków, widoczna równowaga i uspokojenie rynku, a także większa odpowiedzialność farmaceutów za prowadzenie aptek - to główne skutki nowelizacji Prawa farmaceutycznego, zwanej „Apteką dla Aptekarza”. Przyjęte rozwiązania już dziś pokazują, że obrany przez ustawodawcę kierunek okazał się słuszny.

Stabilny poziom cen

Głośno zapowiadane przez przeciwników nowelizacji kilkunastoprocentowe podwyżki cen leków, nie potwierdziły się. Przeprowadzone przez QuintilesIMS badania dowodzą, że wśród TOP50 najlepiej sprzedających się produktów w aptekach, średnia cena opakowania wzrosła jedynie o 2,9 proc., przy obecnej inflacji na poziomie 2 proc. Zmiana cen utrzymuje się zatem na poziomie z lat ubiegłych i pozostaje bez związku ze wspomnianą regulacją. Porównując branżę farmaceutyczną ze spożywczą, gdzie wzrost cen jest o wiele bardziej widoczny - masło (+44%), chleb (+11%), mleko (+4%), czy mięso (+26%) - zdecydowanie widać stabilizację i zrównoważenie rynku.

Uspokojenie rynku aptecznego

Po trzech miesiącach obowiązywania nowelizacji widać wyraźnie, że zmiany w prawie prowadzą do usystematyzowania i równowagi rynkowej pomiędzy aptekami indywidualnymi i sieciowymi. Ustawa zatrzymała agresywną ekspansję podmiotów sieciowych, która odbywała się kosztem aptek indywidualnych. Apteki sieciowe dotąd - biorąc pod uwagę wartość sprzedaży - opanowały krajowy rynek w 60%. Dzięki wprowadzonym zmianom zmniejszeniu uległa liczba wniosków o zezwolenia na prowadzenie nowych aptek z 507 w czerwcu, do 1 w lipcu br. Mitem okazał się także zarzut, mówiący o zabetonowaniu rynku i braku możliwości otwarcia nowej apteki, z uwagi na wprowadzenie kryteriów geograficzno-demograficznych. Na mapie Polski wciąż znajduje się ok. 800 atrakcyjnych lokalizacji, w których mogą powstać nowe placówki.

Farmaceuta z przywilejem, ale i pełną odpowiedzialnością

Dzięki zmianom w prawie farmaceuta otrzymał z jednej strony przywilej, z drugiej, podwójną odpowiedzialność: zawodową - dopuszczając się poważnych naruszeń prawa, grozi mu utrata prawa wykonywania zawodu, co de facto oznacza dla niego śmierć w zawodzie oraz finansową - nową aptekę będzie mógł prowadzić w ramach wybranych spółek osobowych, odpowiada więc całym swoim majątkiem, a nie tylko do wysokości wkładu (tak jak przy spółkach z o.o., prowadzonych głównie przez apteki sieciowe).

KONTAKT:

Tomasz Leleno

Rzecznik Prasowy

tel. kom. +48 694 414 343

e-mail: t.leleno@nia.org.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.10.2017, 12:10
Źródło informacji Naczelna Izba Aptekarska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii