Newsletter

MSiT: minister Witold Bańka wziął udział w posiedzeniu Komitetu Wykonawczego WADA, które odbyło się w niedzielę w Paryżu (komunikat)

25.09.2017, 11:41aktualizacja: 25.09.2017, 11:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSiT informuje:

- Rządy całego świata muszą mówić w WADA jednym głosem. Walka z dopingiem musi być skuteczna i transparentna - powiedział Min. Witold Bańka.

Minister Witold Bańka wziął udział w posiedzeniu Komitetu Wykonawczego WADA, które odbyło się w niedzielę w Paryżu. Reprezentował tam państwa członkowskie Rady Europy.

Komitet przyjął Listę substancji i metod zabronionych na rok 2018. Zabrakło na niej, po wielu latach obecności, alkoholu - zabronionego dotąd podczas zawodów, w takich sportach jak łucznictwo czy sporty lotnicze. Ponadto Komitet zatwierdził wybór projektów badawczych, jeszcze w tym roku przeznaczonych do realizacji, a finansowanych z budżetu WADA.

Posiedzenie owocowało w wiele ciekawych dyskusji oraz istotnych rozstrzygnięć. Sporo miejsca poświęcono aktualnej sytuacji w Rosji. WADA omówiła postępy w realizacji przez Rosję tzw. mapy drogowej, a więc planu naprawczego przygotowanego przez Agencję, od wykonania którego uzależniona jest rehabilitacja rosyjskiego systemu antydopingowego. Szczególne kontrowersje wzbudziła kwestia skuteczności działań prowadzonych przez międzynarodowe federacje wynikających z ustaleń tzw. raportu McLarena, kanadyjskiego prawnika, któremu WADA powierzyła zadanie zbadania poważnych instytucjonalnych naruszeń przepisów antydopingowych, do jakich doszło podczas igrzysk olimpijskich w Soczi. Raport wskazuje na możliwość zaangażowania w ten nielegalny proceder blisko tysiąca zawodników z Rosji. Ustalenie szczegółów każdej ze spraw powierzono właściwym międzynarodowym federacjom sportowym.

- Europa wyraża zaniepokojenie stanem tych postępowań. Wiele z federacji nie posiada wystarczającej wiedzy, doświadczenia, ani narzędzi do rzetelnego zbadania każdej ze spraw. Wzywamy zatem WADA do udzielania federacjom wszelkiej niezbędnej pomocy w tym zakresie. Zawodnicy na całym świecie muszą mieć pewność, że rywalizują uczciwie z zawodnikami, na których nie ciąży podejrzenie stosowania dopingu – powiedział podczas posiedzenia minister Bańka.

Jedną z najistotniejszych spraw, dyskutowanych w Paryżu, była projekcja budżetowa WADA na następne 4 lata. Agencja przygotowała plan strategiczny na ten okres uwzględniający większe zaangażowanie organizacji w działania na wielu frontach walki z dopingiem w sporcie. Dokument spotkał się z dobrym przyjęciem ze strony członków Komitetu. Zdecydowano o poddaniu go konsultacjom ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Będzie on gotowy do przyjęcia w maju przyszłego roku. Do tego czasu obowiązywać będzie jednoroczna projekcja finansowa dla WADA.

Podczas posiedzenia dyskutowano również nad możliwością zmiany siedziby WADA począwszy od 2022 r. Komitet upoważnił przewodniczącego Agencji i jego zastępcę, a także dyrektora generalnego do podjęcia w tym względzie negocjacji z władzami kanadyjskimi. Aktualnie siedziba WADA znajduje się bowiem w Montrealu, w kanadyjskiej prowincji Quebec. W przypadku fiaska tych negocjacji WADA ogłosi otwarty konkurs ofert na nową siedzibę. Rozmowy dotyczyły również poszukiwania alternatywnego finansowania dla działań WADA finansowanych obecnie w całości ze składek rządów oraz ruchu olimpijskiego, jak również przygotowywanego przez Agencję nowego standardu międzynarodowego, określającego konsekwencje braku zgodności przepisów i programów antydopingowych z założeniami Światowego Kodeksu Antydopingowego.

Posiedzenie poprzedziły konsultacje robocze wszystkich przedstawicieli rządów biorących udział w pracach Komitetu.

- Ważne jest, aby rządy całego świata, bez względu na położenie geograficzne, mówiły w WADA jednym głosem. Walka z dopingiem musi być bowiem nie tylko skuteczna, ale i transparentna, a działania organizacji antydopingowych, zwłaszcza WADA, oparte na zasadach dobrego rządzenia. Gwarantem tego stanu mogą być tylko rządy i tylko wówczas, gdy w kluczowych kwestiach nie ma między nimi różnicy zdań – podsumował doskonałą współpracę z innymi ministrami Witold Bańka.

Komitet Wykonawczy to obok Zarządu najważniejszy organ WADA. Tworzy go 12 osób, z których połowa reprezentuje władze publiczne (po jednym z każdego z kontynentów), a połowa ruch sportowy. Komitet spotyka się trzy razy w roku i odpowiada za niektóre kluczowe dla walki z dopingiem decyzje, w tym zatwierdza Listę substancji i metod zabronionych oraz szereg dokumentów technicznych. Minister Bańka został członkiem Komitetu Wykonawczego 18 maja br.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ flo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.09.2017, 11:41
Źródło informacji MSiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ