Newsletter

Nadodrzański krasnal z wizytą w Warszawie

22.09.2017, 14:00aktualizacja: 22.09.2017, 14:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nadodrzański krasnal z wizytą w Warszawie, fot. 1
Nadodrzański krasnal z wizytą w Warszawie, fot. 1
W przedostatni piątek września do Warszawy zawitał sympatyczny osobnik - krasnal Życzliwek Podróżnik. Mieszkańcy stolicy przez najbliższy rok będą mogli go spotkać na nowo otwartym bulwarze im. Jana Karskiego, na wysokości przejścia podziemnego przy ul. Boleść.

Niepozorne, ale wyjątkowe, takie właśnie są wrocławskie krasnale. Szturmem wzięły Wrocław i stały się jego znakiem rozpoznawczym, choć nikt się tego nie spodziewał. Teraz jeden z nich - Życzliwek Podróżnik - postanowił odwiedzić stolicę i wspólnie z warszawiakami świętować Rok Rzeki Wisły. Tym samym stał się honorowym mieszkańcem Dzielnicy Wisła.

Z wizytą w stolicy

Krasnal Życzliwek Podróżnik to obieżyświat, który w swoim niekrótkim życiu widział już wiele. Wciąż pchany nieustanną podróżniczą ciekawością, co jakiś czas na nowo pakuje walizki i wyrusza w podróż w nieznane. Umiłowanie przygody, odwaga i ciekawość świata, a przy tym także takt, obycie i wrodzona delikatność - to jego cechy rozpoznawcze. Do tej pory odwiedził cztery miasta w Polsce - Łódź, Poznań, Gdańsk i Szczecin.

Jego wycieczka do Warszawy rozpoczęła się z samego rana w przedostatni piątek września, kiedy to przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia, dziennikarze i miłośnicy miasta wyruszyli we wspólną podróż liczącą aż 354 km.

Uroczyste wmurowanie krasnala Życzliwka Podróżnika odbyło się 22 września (piątek) 2017 r. Wydarzeniu towarzyszyło mnóstwo atrakcji, w tym występy performerów i youtuberów oraz wizyta przedszkolaków, którzy na własne oczy chcieli zobaczyć Życzliwka Podróżnika. Dla zainteresowanych odbył się rejs statkiem po Wiśle oraz zwiedzanie Muzeum nad Wisłą MSN. Pomysłodawcą tego niezwykłego wydarzenia jest Biuro Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia, a współorganizatorem Miasto Stołeczne Warszawa.

Na miejsce postoju krasnala wybrany został Bulwar Jana Karskiego. Ta przepiękna nadwiślańska promenada - wyjątkowy deptak, miejsce wypoczynku, a także droga rowerowa - rozciąga się od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Podzamcza. To tutaj zarówno mieszkańcy stolicy, jak i turyści, mogą zobaczyć na własne oczy nadodrzańskiego krasnala. Jego znakiem rozpoznawczym podczas tej wycieczki jest syrenka oraz logo Dzielnicy Wisła, które można podziwiać na walizce.

Krasnal przyjechał świętować z warszawiakami Rok Rzeki Wisły, który jest inicjatywą powstałą dla uczczenia obchodów 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle.

W 2017 r. zorganizowane zostały liczne wydarzenia we wszystkich województwach położonych nad Wisłą. Więcej informacji na stronie www.rokwisly.pl.

Skąd się wzięły krasnale we Wrocławiu?

We Wrocławiu żyje ich blisko czterysta i ciągle wprowadzają się nowe. Wiele osób zastanawia się, jak to się stało, że to właśnie tutaj krasnoludki postanowiły się osiedlić i żyć wspólnie z mieszkańcami. Na ten temat od lat spierają się historycy, dziennikarze i zwykli wrocławianie. Teorii jest kilka. Poznajmy najciekawsze z nich.

Dawno, dawno temu... czyli o Chochliku Odrzańskim

Chochlik przybył do Wrocławia na niewielkiej tratwie, na której wybudował sobie szałas. Dobił do brzegu i zacumował we Wrocławiu na dłużej, uznając chyba, że to idealne miejsce na serię psikusów. Przez długi czas męczył mieszkańców miasta i drażnił się z nimi. Rozwiązywał ludziom sznurowadła w butach, gdy czekali na autobus, barwił wodę w miejskich fontannach albo dosypywał soli do cukiernicy we wrocławskich restauracjach. Wkrótce wszyscy mieszkańcy miasta mieli już serdecznie dość szpiczastouchego chochlika. Ponieważ urwis był zbyt mały, żeby zwykły wrocławianin mógł go złapać, postanowiono wezwać posiłki. Równe wzrostem chochlikowi, ale znacznie życzliwsze i często bardziej przebiegłe. Władze miasta zwróciły się o pomoc do krasnali, a te z chęcią przybyły na ratunek.

Początkowo Chochlik Odrzański sprawiał wiele kłopotów krasnalom. Więziennika zamknął w lochu, Słupnika tak przestraszył, że ten bał się zejść z lampy, a Pracza wrzucił do Odry. W końcu jednak krasnale, pod wodzą najsympatyczniejszego z nich, Życzliwka, pojmały złośliwego stwora i kulturalnie, choć stanowczo wytłumaczyły mu, że czas jego psikusów dobiegł końca. Chochlik odpłynął swoją tratwą, a mieszkańcy miasta i turyści mogą od tej pory chodzić po ulicach bez obaw, że ktoś będzie majstrował przy ich sznurówkach.

W dowód wdzięczności, władze miasta postanowiły oddać małym skrzatom część Wrocławia. Krasnale szybko zadomowiły się na wrocławskich chodnikach i pilnują, by nikomu nic złego się już nie stało. Tak powstał też Wielki Podziemny Świat Krasnali, w którym skrzaty na co dzień urzędują. Dobra wieść o mieście przyjaznym krasnoludkom niesie się w świat, dzięki czemu kolejne skrzaty pojawiają się na ulicach Wrocławia.

O pierwszych mieszkańcach na ziemi wrocławskiej

Jeszcze inna teoria głosi, że po prostu pierwszy, historyczny krasnoludek pojawił się właśnie na wrocławskiej ziemi. Wieki temu, gdy Wrocław był jeszcze niewielką wioską, małe krasnale pomagały w prowadzeniu gospodarstw domowych i przy uprawach zbóż - poprawiały ubrania strachów na wróble, łatały dziury w płóciennych workach i dbały o odpowiednią ostrość narzędzi rolniczych. W zamian za dach nad głową, bezpieczeństwo i parę okruchów chleba, chętnie spędzały czas z ówczesnymi mieszkańcami. Przyjaźń ta trwała latami.

Kronika Krasnoludków głosi, że pierwszym krasnalem był nie kto inny, jak senior skrzaciego rodu, Papa Krasnal. Zresztą, ten sam Papa sprawuje rządy do dziś, bo nie ma w krasnalowym świecie istoty równie doświadczonej jak on. Niemniej, historia ta udowadnia, że mali i duzi mieszkańcy od zawsze żyli obok siebie, a Wrocław jest bardzo otwartym miastem.

Warto zaznaczyć, że pierwsze krasnale mogły mieć wpływ na dzisiejsze nazwy osiedli.

Ze wspomnień Papy wynika, że Sępolno zaczerpnęło nazwę od Sępika, Biskupin od Biskupka, Szczepin od Szczepika, a Oporów od Opornika.

Wielkie święto krasnali

Raz w roku krasnale mają swoje święto - Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków, który odbywa się zawsze w drugi weekend września. To prawdziwie bajkowa uroczystość, kilka dni radosnej, kolorowej zabawy, w której uczestniczą krasnale i ludzie. Dzieci przywdziewają krasnalowe czapki i kolorują małe domki dla swoich małych przyjaciół. Więcej informacji na temat krasnali oraz wszelkich wydarzeniach można znaleźć na stronie www.krasnale.pl.

KONTAKT:

Kamila Łozińska

High Profile

tel. kom. +48 501 645 937

e-mail: kamila.lozinska@highprofile.com.pl

-

Bartosz Milczarczyk

rzecznik prasowy

Urzędu m.st. Warszawy

tel. +48 22 44 333 92, +48 726 086 525

e-mail: b.milczarczyk@um.warszawa.pl

Zobacz także:

www.um.warszawa.pl/dla-mediow

www.facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

Katarzyna Stępniak

Biuro Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia

tel. +48 668 634 985

e-mail: katarzyna.stepniak@um.wroc.pl

-

Monika Mazur

Biuro Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia

tel. +48 664 151 681

e-mail: monika.mazur@um.wroc.pl

Zobacz także: http://visitwroclaw.eu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.09.2017, 14:00
Źródło informacji High Profile
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ