Newsletter

MŚ: działania resortu środowiska na rzecz usuwania skutków nawałnicy (komunikat)

18.08.2017, 16:20aktualizacja: 18.08.2017, 16:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Nawałnice, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia to największa klęska w dziejach polskiego leśnictwa. To również ogromne straty przyrodnicze, zniszczone siedliska cennych gatunków, gniazda ptaków i legowiska dzikich zwierząt. Koszty likwidacji szkód spowodowanych przez wichury szacuje się na około miliard złotych.

Działania leśników

Na terenach dotkniętych kataklizmem Lasy Państwowe cały czas pracują nad udrożnieniem dróg publicznych i wewnętrznych, a także nad udostępnieniem terenów pod liniami energetycznymi. Ze względów bezpieczeństwa w wielu nadleśnictwach został wprowadzony tzw. stan siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym. Zgodnie z nim na terenach leśnych dotkniętych nawałnicami obowiązuje zakaz wstępu. Mapa nadleśnictw, gdzie obowiązują zakazy wstępu do lasu jest na bieżąco aktualizowana.

W nadleśnictwach, na terenie których wystąpiły znaczne szkody, powołane zostały zespoły kryzysowe, które zajmują się organizacją i koordynacją działań zmierzających m.in. do uprzątnięcia powalonych drzew z dróg leśnych, przeprowadzeniem dokładnej inwentaryzacji szkód, a następnie przystąpią do odnawiania zniszczonych drzewostanów.

Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna

IMGW na bieżąco monitoruje sytuację hydrologiczno-meteorologiczną, wydając ostrzeżenia i komunikaty. Są one przekazywane do jednostek zarządzania kryzysowego na szczeblu wojewódzkim.

RZGW Gdańsk kontynuuje prace dotyczące oczyszczania rzeki Brdy. Dotychczas udrożniono koryto rzeki Brdy od miejscowości Woziwoda do miejscowości Zapędowo. Ponadto, monitorowany jest poziom wody na zaporze Mylof, tak aby nie dopuścić do gwałtownego upustu wody, co mogłoby niebezpiecznie poruszyć znajdujące się w rzece pnie.

Parki narodowe

W wyniku klęski ucierpiały również lasy będące w zarządzie parków narodowych, przede wszystkim te położone na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie. Szacuje się, że ok. 20 proc. parku (ok. 700 ha) zostało dotknięte nawałnicą. W związku ze szkodami na terenie całego Parku wprowadzony zostaje zakaz wstępu do lasu (do odwołania).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.08.2017, 16:20
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ