Newsletter

Wyjątkowa wystawa upamiętniająca Powstanie Warszawskie na ogrodzeniu PWPW

28.07.2017, 18:22aktualizacja: 28.07.2017, 18:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/K.Kamiński fot.8
PAP/K.Kamiński fot.8
"Niemieccy kaci - polskie ofiary" - to tytuł wystawy koloryzowanych zdjęć z okresu Powstania Warszawskiego, które zawisły na historycznym ogrodzeniu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Ekspozycja upamiętnia 73. rocznicę wybuchu walk powstańców i pokazuje ich przebieg, a także ofiary, zbrodniarzy wojennych oraz życie warszawiaków w tamtym czasie. Wystawa łączy historię i nowoczesność dzięki wykorzystaniu aplikacji na systemy operacyjne do smartfonów.

W piątek 28 lipca wystawa została oficjalnie otwarta.

"To unikalna ekspozycja. 66 koloryzowanych fotografii o wielkości 2x3 m, z których każda symbolizuje Powstanie Warszawskie, zostało zawieszonych na historycznym ogrodzeniu, pamiętającym obronę Reduty PWPW; w niektórych miejscach można jeszcze dostrzec przestrzeliny z okresu walk" - powiedział Piotr Woyciechowski, prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

"PWPW jest instytucją o prawie 100-letniej historii; powstała 2,5 miesiąca po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 r. Wytwórnia jest i zawsze była ściśle związana z odradzającą się państwowością polską. Była związana z Warszawą, to tutaj, w kompleksie Sanguszki, udostępniano we wrześniu 1939 r. liczne schrony dla ludności cywilnej podczas bombardowań niemieckich. Najważniejszy epizod to obrona budynków PWPW w sierpniu 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego, które przeszły do historii jako obrona Reduty PWPW" - wyjaśnił prezes.

Jak dodał, wystawa wpisuje się w misję Wytwórni. "Istnieje nieprawdopodobne zakłamanie na Zachodzie dotyczące historii Polaków w trakcie II wojny światowej. To jeden ze skromnych elementów próby prostowania naszej historii i dedykowania jej także turystom, którzy odwiedzają Warszawę - powiedział prezes Woyciechowski. - To odpowiedź na obecną sytuację pewnego hejtu i kłamliwej propagandy, z którą Polska i Polacy spotykają się, jeżeli chodzi o ich udział w II wojnie światowej, w szczególności pod nazwą polskie obozy śmierci bądź inkryminowanie takich pomówień, jak udział Polaków czy AK w tzw. holokauście" - dodał.

Wystawa, a także towarzysząca jej aplikacja o nazwie "Reduta PWPW", dostępne są w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. "Na planszach zostały zainstalowane tzw. beacony - niewielkie nadajniki sygnału radiowego. Po wgraniu do urządzenia przenośnego aplikacji, można uzyskać szersze informacje na temat poszczególnych zdjęć i Powstania Warszawskiego" - wyjaśnił Marcin Pachacz z firmy BlueBeacon.

Aplikacja jest skierowana do wszystkich użytkowników, mogą z niej korzystać również osoby niedowidzące i niesłyszące, ponieważ umożliwia powiększanie tekstu, a także ma zbudowany moduł lektora. "Możemy sprawdzić kierunek zwiedzania, a poprzez wybranie odpowiedniego artykułu możemy uzupełnić cały kontent i poszerzyć zwiedzanie o dodatkowe informacje" - wyjaśnił Pachacz.

Wystawę można oglądać przez najbliższe 3 miesiące na ogrodzeniu PWPW, okalającego budynki Wytwórni przy ulicach: Sanguszki, Zakroczymskiej, Rybaki i Wójtowskiej.

Materiał powstał we współpracy z PWPW.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.07.2017, 18:22
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ