Newsletter

MR: Prowadzisz firmę i współpracujesz z innymi przedsiębiorcami? Masz szansę na dotację z programu Polska Wschodnia (komunikat)

28.07.2017, 13:00aktualizacja: 28.07.2017, 13:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Współpraca z innymi firmami to chleb powszedni wielu przedsiębiorców. Często w jej toku powstają pomysły na wspólne projekty. Decyzję o zrealizowaniu takiego pomysłu mogą ułatwić miliony złotych dofinansowania z poddziałania 1.3.2 Programu Polska Wschodnia. Do końca sierpnia br. zainteresowane firmy mają czas na złożenie wniosku.

– Czekamy na wnioski zgłoszone przez konsorcja minimum 3 przedsiębiorców. Powinny to być projekty inwestycyjne o wartości ponad 10 mln złotych, w efekcie których powstaną innowacyjne produkty sieciowe – wskazuje wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

– Innowacyjny produkt to taki wyrób lub usługa, którego nie ma jeszcze przynajmniej na polskim rynku. Z kolei produkt sieciowy to wyroby lub usługi oferowane przez różne firmy w ramach wspólnej oferty i pod wspólną marką – wyjaśnia wiceszef resortu rozwoju.

W skład konsorcjum mogą wchodzić wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy, których inwestycje będą zlokalizowane na terenie makroregionu Polski Wschodniej (województwa lubelskie podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie). Dotacja sfinansuje do 70 proc. wydatków. W budżecie można przewidzieć m.in. koszty inwestycyjne (np. roboty budowlane i środki trwałe), wydatki związane ze standardami funkcjonowania i promocji produktu sieciowego, a także same koszty jego promocji.

– Stawiamy na współpracę między przedsiębiorcami i innowacje. Korzyści ze wspólnych projektów firm nie sprowadzają się wyłącznie do kwestii finansowych. To również dzielenie się ryzykiem, możliwość poznania nowych praktyk biznesowych, a także szansa na dalszą współpracę w przyszłości. Z kolei dane z gospodarek na całym świecie pokazują coraz większą rolę innowacji. Klienci poszukują nowych produktów, a firmy lepszych rozwiązań zwiększających efektywność i redukujących koszty – tłumaczy minister Hamryszczak.

Produkty sieciowe powstają w różnych branżach, np. w turystycznej, produkcyjnej, usług medycznych czy też marketingu. W konkursie zorganizowanym w 2016 r. dofinansowanie uzyskał projekt turystyczny – Wehikuł czasu Szlaku Jana III Sobieskiego. Konsorcjum złożone z aż 13 podmiotów zrealizuje go na terenie dwóch województw: lubelskiego i podkarpackiego. Dzięki temu za sprawą nowoczesnych technologii, bogatej wiedzy historyków i fachowości rzemieślników, a także przy wsparciu Funduszy Europejskich, w nieodległej przyszłości będziemy mogli przenieść się w czasy Jana III Sobieskiego. Dzięki współpracy firm realizujących projekt, odwiedzający będą mogli kupować zniżkowe pakiety, a także skorzystają z jednolitych standardów obsługi klienta i sprzedaży oferty.

Inny projekt wybrany w tym samym konkursie łączy 13 firm z branży kamieniarskiej. Dzięki nawiązanej współpracy członkowie konsorcjum będą oferować pakiet produktów i usług pod jedną wspólną marką "Polski Kamień". W ramach projektu na podkarpaciu powstanie zakład produkujący płyty kwarcowo-żywicowe, które będą bliźniaczo podobne do kamieni naturalnych, np. granitów. Takiej technologii nie ma jeszcze w Europie. Każdy z członków konsorcjum będzie w swoim zakładzie wykorzystywał płyty jako bazę do produkcji wyrobów (np. parapetów czy blatów) dla swoich klientów.

Szczegółowe informacje o naborze do poddziałania 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP dostępne są w ogłoszeniu o konkursie.

Zdjęcia do pobrania - http://www.mr.gov.pl/strony/ministerstwo/kierownictwo-ministerstwa-rozwoju/adam-hamryszczak-podsekretarz-stanu/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.07.2017, 13:00
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ