Newsletter

Nauka i technologie

MŚ: spotkanie ministrów środowiska Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii (komunikat)

29.06.2017, 18:55aktualizacja: 29.06.2017, 18:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

W Zakopanem zakończyło się spotkanie ministrów środowiska Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii. W trakcie posiedzenia ministrowie podsumowali polską prezydencję w grupie V4. Od lipca 2017 r. prezydencję tę przejmują Węgry.

Podczas dwudniowych obrad ministrowie środowiska grupy V4 i Bułgarii rozmawiali m.in. o obszarach Natura 2000, jakości powietrza, różnorodności biologicznej i wyzwaniach w zakresie polityki klimatyczno-energetycznej.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko podkreślił, że w kwestii środowiska zarysowano dwa priorytety, które konturować będzie prezydencja węgierska.

„Pierwsza sprawa związana jest z implementacją sieci Natura 2000. Natura 2000 jest wielką szansą na monitorowanie zrównoważonego rozwoju w Europie, a cała Grupa Wyszehradzka może być tutaj przykładem i liderem” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska. „Druga sprawa to implementacja Porozumienia paryskiego, które jest szansą na zrównoważony rozwój świata, a równocześnie połączenia sieci Natura 2000 jako monitoringu zrównoważonego rozwoju” – dodał.

Minister Szyszko podziękował również za współpracę prezydencji czeskiej i życzył sukcesów Węgrom.

„Gratuluję polskiej prezydencji dotychczasowych osiągnięć. Prezydencja węgierska będzie kontynuować spotkania Grupy Wyszehradzkiej rozszerzonej nie tylko o Bułgarię i Rumunię, ale także o inne zainteresowane kraje regionu” – powiedział Andras Racz, zastępca sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa Węgier.

Spotkanie zakończyło się przyjęciem wspólnego oświadczenia, dotyczącego podstawowych światowych problemów w zakresie ochrony środowiska. Sygnatariusze podkreślili, że wszystkie polityki regionalne, w tym europejska polityka klimatyczna powinny być prowadzone w duchu Porozumienia paryskiego, dającego jego stronom znaczną swobodę w podejmowaniu działań na rzecz osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej.

Zgromadzeni delegaci z zadowoleniem przyjęli powrót w dyskusji na forum Unii Europejskiej do tematu zwiększenia i usprawnienia finansowania sieci Natura 2000.W oświadczeniu wspomniano także o kwestiach geotermii, zrównoważonej gospodarki leśnej, współpracy na forum UE w zakresie gospodarki wodnej, Systemie Weryfikacji Technologii Środowiskowych (ETV) oraz konkluzjach BAT (najlepszych dostępnych technik, ang. Best Available Techniques) dla dużych obiektów spalania (LCP).

Na zakończenie spotkania prof. Jan Szyszko wręczył Andreasowi Raczowi statuetkę żubra, życząc sukcesów prezydencji węgierskiej.

Wizyta w instalacji geotermalnej

Oprócz udziału w debacie, zaproszone delegacje zwiedziły również instalację geotermalną, zlokalizowaną w pobliżu Zakopanego i zapoznały się z systemem finansowania ochrony środowiska w Polsce. Na terenie zakładu odbyła się konferencja prasowa z udziałem prof. Jana Szyszko, Wojciecha Ignacoka – prezesa zarządu Geotermii Podhalańskiej, Artura Michalskiego – wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Piotra Długosza – przewodniczącego rady nadzorczej Geotermii Podhalańskiej.

„Zlokalizowane w tym miejscu odwierty dostarczają energii o mocy równej 60 turbinom wiatrowym” – mówił prof. Jan Szyszko.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kka/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.06.2017, 18:55
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii