Newsletter

MIB: Krajowy Zjazd Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (komunikat)

23.06.2017, 18:38aktualizacja: 23.06.2017, 18:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIB informuje:

- Obecny rząd liczy na szczery dialog z całym samorządem zawodowym inżynierów budownictwa. Jestem przekonany, że działania, które możemy wspólnie podjąć dla wzmocnienia roli zawodu inżyniera budownictwa, jako zawodu zaufania publicznego, przyniosą zamierzony efekt. W pełni doceniamy znaczenie i wagę samorządu zawodowego, którego rolą jest rozwiązywanie problemów związanych z wykonywaniem zawodu, odpowiadanie na pojawiające się wyzwania i dbanie o standard etyczny członków izby – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas 16. Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, który odbył się 23 czerwca 2017 r.

Wiceminister nawiązał do zorganizowanego w MIB spotkania z samorządami zawodowymi architektów i inżynierów budownictwa, które odbyło się 15 maja 2017 r. Spotkanie to stanowiło okazję do dyskusji o roli i odpowiedzialności samorządów zawodowych, które działają sprawując pieczę nad wykonywaniem zawodów inżyniera budownictwa oraz architekta. Podczas spotkania zostały zaprezentowane i omówione założenia nowej ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach, która będzie funkcjonować po wejściu w życie kodeksu urbanistyczno-budowlanego oraz uwagi dotyczące jakości współpracy między izbami a organami nadzoru budowlanego. Omawiano rozwiązania przewidziane w projekcie kodeksu urbanistyczno-budowlanego, które będą dotyczyć uczestników procesu inwestycyjnego, struktury projektu budowlanego oraz nadzoru projektowego i autorskiego.

T. Żuchowski akcentował, że działalność każdego samorządu zawodowego odbywa się w granicach szeroko pojętego interesu publicznego. Działalność samorządów zawodowych posiada w pewnych przypadkach wprost wymiar działalności państwa, z uwagi na fakt, że to ustawodawca zdecydował, że pewien zakres administrowania sprawami związanymi z niektórymi zawodami, z uwagi na ich charakter i znaczenie społeczne, przekaże podmiotom zdecentralizowanym, w skład których wchodzą osoby wykonujące poszczególne zawody. Niezależnie od reprezentowania interesów danej grupy zawodowej samorząd zawodowy – w szczególności wykonując nadzór nad wykonywaniem danego zawodu, w tym zawodu inżyniera budownictwa – wykonuje przeniesione na niego w drodze ustawy zadania i funkcje państwa. Zgodnie z obowiązującą ustawą o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa zadaniem samorządów zawodowych jest m.in. ustalanie zasad etyki zawodowej oraz nadzór nad ich przestrzeganiem, jak też sprawowanie nadzoru nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu przez członków izb.

Wiceminister odczytał także list ministra Andrzeja Adamczyka do uczestników zjazdu. A. Adamczyk przypomniał w liście, że w 2017 r. obchodzono piętnastą rocznicę powołania samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. W zainicjowanej przez samorząd debacie istotne miejsce zajął temat etyki i odpowiedzialności w zawodzie inżyniera. Minister A. Adamczyk ocenił, że podjęcie tej problematyki jest niezwykle istotne.

- Choć w codziennej pracy niewiele jest okazji do głębokiego namysłu nad tym zagadnieniem, to jest to materia kluczowa dla wykonywania zawodu zaufania publicznego. Mając na uwadze konieczność transparentnego działania Izby, związaną z przekazaniem samorządowi zawodowemu części zadań administracji publicznej, należy uznać tę inicjatywę za wyjątkowo wartościową. Podjęcie tej debaty odebrałem jako wyraz dbałości i troski o wzrost zaufania do zawodu inżyniera w życiu publicznym oraz jasny sygnał w kierunku podnoszenia standardów działań członków samorządu zawodowego – napisał A. Adamczyk do uczestników zjazdu.

W liście potwierdził też, że na samorządzie spoczywa nie tylko zadanie odpowiedzialnego włączania młodych inżynierów do swojego grona, ale i sprawowanie pieczy nad właściwym wykonywaniem zawodu w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Dziękował także za zaangażowanie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w prace nad projektem ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach oraz konstruktywne uwagi do projektu ustawy – Kodeks urbanistyczno-budowlany.

Na tegoroczny 16. Krajowy Zjazd Sprawozdawczy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa przybyło około dwustu delegatów z 16 izb okręgowych, reprezentujących prawie 116 tysięcy członków samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Na obrady zostali też zaproszeni m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Głównego Urząd Nadzoru Budowlanego, samorządów zawodowych, stowarzyszeń naukowo-technicznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.06.2017, 18:38
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ